İş Hayatında Stresle Başa Çıkmak

0

İş hayatımızda stres yaratan pek çok sorunla karşılaşırız. Toplantılar, yönetici ve iş arkadaşlarınızla yaşadığınız problemler, raporlar, yetiştirilmesi gereken işlerin çokluğu vs. derken stres kendini göstermeye başlar. Stres kısa vadede işler bittiğinde geçiyormuş gibi görünse de uzun vadede sağlığımıza etki ettiğini unutmamalıyız. Bunun için bazı küçük maddeleri gözden geçirerek işte stresi azaltabilir ya da tamamen ortadan kaldırabilirsiniz. Bunun için yapmanız gerekenler; Stresin ortaya çıkmasına neden olan olay, durum vs. nedir?

İlk olarak stres yapmanıza neden olan herşeyi önünüze koyun ve net olsun. Şuan mevcut olmayan olay ve durumlar hakkında problem yaratmak sizin işinizi daha çok zora sokar. Ortaya çıkacak olan sorunlarla değil çıkmış olanlarla ilgilenelim ve ortadan kaldıralım. Nedeni bulduğunuzda sonucuna kendinizi hazırlamış olursunuz.

Rutinlerimiz

Her sağlık uzmanından duyarsınız. Mutlaka masa başı bir işte çalışırken sizlere egzersizler önerilir. Bunu aksatmadığınızda her şeyin daha kolay olduğuna şahit olacaksınız. Her sağlık uzmanından duyduğunuz ve atlanmaması gereken diğer önemli rutin de kahvaltı olmuştur.

Tüm gece boyunca aç kalan karnımızı sabah uyandığımızda yeteri kadar doyurmak işte stres yapmanızı azaltma da etkili olacaktır. İş yerinize gelirken yolda yaşadığınız problemleri aza indirmekte diğer önemli konu. İş yerinize yakın bir yerde oturuyorsanız yürümeyi tercih edin. Biraz uzak bir mesafede iseniz bisiklet kullanabilirsiniz eğer çok uzakta oturuyorsanız özel aracınız da yoksa toplu taşımaları eğlenceli hale getirmenin yollarını bulun.

Biraz ara!

Sürekli çalışırsanız hem zihniniz hem de vücudunuz sinyal vermeye başlar. Bu nedenle mola vermeyi asla ihmal etmeyin. Bir kahve ile bitki çayları ve ya siyah çay ile kendinizi ödüllendirin. Bulunduğunuz ortamı da arada minik değişiklikler yaparak farklı kılabilirsiniz. Ofisinizi sizin istediğiniz gibi renklendirebilir, süsleyebilir, daha kullanılır hale getirebilirsiniz.


Bunlarda ilginizi çekebilir
Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.