Elektrikli Kombi İle Tasarruf Etmek

0

Özellikle doğalgaz altyapısı bulunmayan bölgelerde kullanılan elektrikli kombiler, aynı doğalgaz kombileri gibi radyatörlü sistemleri ve yerden ısıtma sistemlerinde kullanılabilir. İçerisinde bulunan elektrikli rezistanslar ile tesisattan gelen suyu hızlı bir şekilde ısıtmaktadır. Elektrik enerjisi ile çalışan elektrikli kombiler, doğalgaz kombilerine nazaran daha fazla tüketim sağlamaktadır. Bu nedenle elektrikli kombi kullanımında dikkat edilmesi gereken bazı etkenler vardır. Daha tasarruflu ve verimli bir kullanım için bazı önlemlerin alınması gerekmektedir.

Dikkat edilmesi gereken en önemli husus, evinizin metrekare ölçüsüne ve radyatör miktarına uygun bir elektrikli kombi seçmektir. Bu seçimi yaparken 1 metre uzunluğundaki bir radyatörün kombiden 1,5 kilowatt enerji çekeceğini hesaba katmalısınız.

Seçilecek olan kombinin güç kapasitesine karar verirken, evdeki panel radyatör uzunluğunun 1,5 sayısı ile çarpılmalıdır. Çıkan sonuca göre tercih edilecek elektrikli kombinin güç kapasitesine karar verilmelidir. Bu etkenlere dikkat edilmeksizin tercih edilen elektrikli kombilerin kapasitesi, olması gerekenden daha düşük ya da yüksek olduğunda da enerji tüketimi artmaktadır.

Elektrikli kombinin kullanılacağı evin konumu ve yalıtım sistemi de oldukça önem taşımaktadır. Bina cephesine mantolama yaptırılmalı, evdeki pencerelerde çift cam kullanılmalı, çatı izolasyonları yaptırılmalıdır. Ayrıca kapı ve pencerelerdeki açıklıklarında giderilmesi enerji tasarrufu sağlanmaya yardımcı olur.

Enerji tasarrufu sağlamanın diğer yolu da oda termostatları kullanmaktır. Özellikle kombinin çalışma zaman aralıklarının da ayarlanabildiği modülasyonlu modeller tercih edilmelidir. Yanı sıra akıllı sayaçlar kullanılarak daha etkili bir tasarruf sağlamış olabilirsiniz.


Bunlarda ilginizi çekebilir
Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.