Vekaletname İçin Neler Gereklidir?

0

Standart yaşantımız getirmiş olduğu yoğunluk veya halledilmesi gereken işin bulunduğu şehirde ikamet etmeme, sağlık problemleri gibi bazı sebeplerden dolayı insanlar yakınlarına kendi adlarına işlem yapabilme yetkisi verebiliyor. Resmi işlemlerde asıl muhatabın yerine imza atabilme yetkisinin verildiği kişilere vekil denir. Vekilin bu hakkı alabilmesi için asıl imza yetkisi olan kişiden vekâletname alması gerekmektedir.

Asıl imza yetkisine sahip kişiden alınan vekâletname ile vekile verilen doğrudan imza yetkisi sınırlandırılarak da verilebilir. Birden fazla yetki için verilen vekâletnamelere genel vekâletname, şartlı yani sınırlandırılmış şekilde verilen vekâletnamelere ise özel vekâletname denir. Kişinin vekaletname alabilmesi içi hazırda bulundurması gereken belgeler ve bilgiler vardır. Bunlar:

– Vekilin adı ve soyadı,

– Vekilin doğum tarihi,

– Vekilin baba adı,

– Vekilin T.C. kimlik numarası ve vekâlet veren kişinin nüfus cüzdan fotokopisi ile 2 adet vesikalık fotoğrafının hazır şekilde bulunması gerekmektedir. Standart uygulamanın dışında yapılacak işleme göre değişkenlik gösteren evraklar vardır. Bunları da şu şekilde gösterelim:

Tapu, gayrimenkul, inşaat satış, devir işlemleri: Tapu fotokopisi ve bilgileri

– Araç satış ya da devir işlemleri: Araç bilgileri veya ruhsat fotokopisi

– Şirket işlemleri: Şahsa ait olan bir firma ise vergi levhasının 2 adet fotokopisi, şahıs değil ise şirket ticaret sicil gazetesinin 2 adet fotokopisi

– Avukata verilecek olan vekâletnameler: Avukatın adı, soyadı ve T.C. kimlik numarası ve bağlı olarak çalıştığı baro bilgileri

– Banka ile ilgili yapılacak olan işlemler: Banka hesap bilgileri

– İkamet ile ilgili olarak yapılacak olan nakil işlemleri: T.C. pasaportu istenir.

İşlemlerde gereken tüm bu belge ve bilgilerin bir araya getirilerek vekâlet verme ve vekillik alma durumunun resmiyet kazanabilmesi için noter huzurunda tasdik edilmesi gerekir. Böylece vekâletname işlemi resmiyet kazanarak gerçekleşmiş olur.

http://nasilkolay.com/vekâletname-icin-neler-gereklidir


Bunlarda ilginizi çekebilir
Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.