Websiteniz ve Mobil Uyumluluk

0

Gelişen teknoloji ile birlikte telefon, hayatımızda büyük bir yere sahiptir. Bilgisayarın işlev itibariyle telefonun önünde olduğu zamanlarda pek çok içerik Web tabanlı olup telefonlar için uyumlu olmayan bir ara yüze sahipti. Ancak mobil platforma eklenen yeni özellikler ile birlikte internetin bilgisayardan çok telefonlarda kullanılmaya başlamasıyla pek çok içerik mobil cihazlara uygun hale getirilmeye çalışılarak hedef kitlenin büyümesi amaçlanmıştır.

Oluşturulan blogların bazıları mobil cihazlar için uyumluyken, bir kısmı bu uyumun dışında kalarak mobil arama yapan kitleler tarafından keşfedilmeyecek gizli bir kutu haline gelmiştir. Bu uyumluluğun denetlenmesi sonucunda blog yazarlarının, Google’n oluşturduğu ‘’Mobil Uyumluluk Testi’’ ile sitelerini kontrol etmeleri gerekmektedir.

Giderek genişleyen ve kendini yenileyen internet platformunda, milyonlarca veri içerisinden istediğiniz veriyi cımbız gibi çekip çıkarmak için çeşitli arama motorları oluşturulmuştur. Bu arama motorlarının liderlik koltuğunda Google oturmaktadır. Dolayısıyla Google tarafından getirilen güncelleme ve yeniliklerin blog yazarları tarafından takip edilmesi, sitelerin adreslerinde ihtiyaç duyulacak değişimleri gerçekleştirmeleri açısından önemlidir.

Yayımlanan uyumluluk testi ile birlikte sitelerin mobil uyumluluğunun, arama sonucunda ortaya çıkan sıralamada önemli bir etken olduğu Google tarafından duyurulmuştur. Bu sayede kendine sıralamada yer kapmak isteyen sitelerin bu uyuma dâhil olması gerektiği mesajı da verilmiş oldu. Google’n mobil uyumluluk tavrı bu konuda önemli bir yere sahiptir.

Önceki yıllarda bilgisayarın ön planda olmasının getirisi ile birlikte mobil platformlar için sitelerin uyumluluğu pek de önemli değildi. Ancak mobil ara yüzü ve özelliklerine paralel olarak, kullanıcısının da artmasıyla birlikte odak yön değiştirerek masaüstü sistemlerden mobil sisteme geçiş yapılmaktadır. Bu yenilik ile birlikte mobil uyumlu olmayan site ve blog sahipleri, sıralama itibariyle uyumlu olan sitelerin gerisinde yerlerini alacaklardır.

Uyumlu olmayan blog adreslerinin mobil optimizasyonu basit gibi görünmesinin yanında çok geniş bir yelpazeye sahip bir iştir. İzlenilecek bir yol haritası ile birlikte site ve blog adreslerinin mobil platforma uyumluluğu test edilebilir ve sahip olduğu uyumsuzluk ve eksiklikler giderilebilir. Öncelikle sahip olunan site ve blog adreslerinin Google tarafından inşa edilen mobil uyumluluk testinden geçerliliği test edilmelidir.

Eğer söz konusu site ve blog mobil uyumluluk testini geçemediyse, engel olan eksikliklerin kontrol edilmesi gerekmektedir. Eğer mecbur kalındığı takdirde site veya bloğun tasarımının değiştirilmesi gerekmektedir. Eğer sorun tasarımda değilse diğer eksik görülen yerlerin düzeltilmesi gerekmektedir. Ayrıca site veya blogda yer alan görsellerin mobil cihazlar tarafından görüntülenebilirliğinin de kontrol edilmesi gerekmektedir. Sonrasında site veya blog hızının mobil cihazlar için yeterli olup olmadığı incelenmelidir. Test sonucunda ortaya çıkan veriler sorunun çözümü için bir bilgi ifade etmiyorsa ilgili konuda profesyonel destek alınmalıdır. Yapılacak olan bu dönüşüm hem sitenin okuyucu ile buluşması, hem de satın alma, reklam ve abonelik durumları ile ilgili gereklilik arz etmektedir.


Bunlarda ilginizi çekebilir
Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.