Yeşil Dedektör Uygulaması Yayında

0

Pek çok insan, geçtiğimiz yıllarda uygulamaya sokulmuş olan kapalı alanlarda sigara içilmemesi kararından günümüzde oldukça memnun. İlk senelerde çok fazla tepki alsa da, günümüzde kapalı mekanların çok daha temiz ve kokusuz olduğu görülebilince, bunun haklı bir uygulama olduğu rahatlıkla anlaşılabiliyor ancak Sağlık Bakanı Recep Akdağ, hala sonuçlardan memnun değil. Hala kapalı alanlarda sigara içilebildiğini ve buna şikayet gelmediğini belirten Akdağ, vatandaşların daha dikkatli olması konusunda kendilerini uyarıyor ve denetimlerin daha da arttırılacağını belirtiyor; buna göre, yeşil dedektör uygulamasını da aktif ettiklerini söyleyen Akdağ; artık vatandaşların arama yapmak yerine, sadece akıllı telefonlarına yükledikleri uygulamayla şikayette bulunabileceklerini bildiriyor.

Yeşil Dedektör Nedir?

Yeşil Dedektör, Sağlık Bakanlığı tarafından geçtiğimiz günlerde AppStore ve Google Play Store üzerinde yayına alınan, tüm akıllı cihazlara rahatlıkla yüklenebilen bir uygulama. Artık, kapalı mekanlarda sigara içildiğini gördüğünüz vakit, alo 184 sigara ihbar hattını aramak yerine, direkt olarak yeşil dedektör uygulamasını açıp, tek tıkla şikayetinizi gerçekleştirebiliyorsunuz. Böylece, hem arama yaparak insanlara kötü görünmemiş hem de kapalı alanda herhangi bir biçimde sigara içirtmemiş oluyorsunuz. Valiliğe bağlı ekipler, çok kısa sürede Yeşil Dedektör’ün aktif edildiği konuma ulaşıyor ve kapalı alanda sigara içen herkese ceza veriyor.

Yeşil Dedektör ile bu kez hedeflediklerine ulaşmayı bekleyen Akdağ’a göre, uygulama oldukça başarılı bir biçimde kullanılabilir ve telefonda da oldukça küçük yer kapladığından, kimseye bir zararı yok. Kapalı alanlarda içilen sigaraysa şüphesiz çok zararlı olabiliyor. Bu sebepten siz de, Yeşil Dedektör uygulamasını telefonlarınıza indirerek, dilediğiniz yerde otururken kapalı alanda sigara içilmesi halinde, uzaktan şikayetinizi bildirebilir ve en kısa zamanda ekiplerin o mecraya ulaşmasını sağlayabilirsiniz.

Günümüzde, aktif bir biçimde geliştirmelerini sürdüren Sağlık Bakanlığı, kapalı alanlarda sigara içimine yönelik oluşturduğu uygulamaları yaymayı ve reklamını yapmayı da önümüzdeki günlerde düşünüyor.


Bunlarda ilginizi çekebilir
Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.