PROJEKSİYON CİHAZI NEDİR VE NASIL SEÇİLMELİDİR?

0

projeksiyon-1Projeksiyon cihazı bilgisayar ortamında var olan ya da televizyon gibi video sağlayıcıdan aldığı görüntüyü içindeki lambalar aracılığı ile karşıdaki bir ekrana yansıtan çağın en iyi teknolojik aletlerinden biridir. Işık sağlayan lamba, lens ve içindeki çeşitli elektronik parçalardan oluşur. Işık sağlayan yani görüntünün yansımasını sağlayan lambası en önemli parçasıdır diyebiliriz.

Projeksiyon cihazını pek çok insan sunumlarını yansıtmak ve kalabalık gruplara sunum yaparken görsel temalardan yararlanmak için kullansa da film izlemek ya da oyun oynamak için kullanan insanların sayısı da her geçen gün artmaktadır.

Çözünürlük Çok Önemli

Projeksiyon cihazlarının kalitesinde çözünürlüğü önemli bir etkendir. Çözünürlük demek yansıyan görüntünün kaç parçaya ayrıldığı ile alakalıdır basit bir anlatımla. Çözünürlük ne kadar yüksek ise izleyeceğiniz görüntü ya da göreceğiniz resim o kadar net olacak demektir. Örneğin 1920×1080 rahatlıkla izleme yapabileceğiniz bir sınırdır.

Parlaklık Ayırt Ediyor

Projeksiyon.com.tr projeksiyon cihazlarında parlaklık da önemli bir ayırt edici özelliktir. Bu oldukça teknik bir konudur ve bu özelliği belirlemeden önce projeksiyon cihazının kullanılacağı yer tespit edilmelidir. Gelişen teknoloji ile birlikte artık güneş ışığında bile izleme yapılabilse de küçük bir oda ile geniş bir salonda kullanılacak cihazın özelliğinin aynı olması beklenilemez.

Ampul ömrü de bir projeksiyon cihazının kalitesini belirleyen en önemli ayıraçlardandır. Genellikle 1000 saatin üzerinde olan lamba ömrü 10 000 saate kadar çıkan cihazlarda bulunmaktadır. Projeksiyon cihazı alınırken sabit mi kullanılacağı yoksa taşınılarak mı kullanılacağı da düşünülmelidir. Buna bağlı olarak daha küçük ya da büyük boyutlu cihazlar tercih edilebilir.


Bunlarda ilginizi çekebilir
Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.