Türk E-Ticaret Sektöründe İstihdam

0

e-ticaret-istihdamÜlkemizde e-ticaret pazarından yaşanan gelişmeler, sektör çalışanlarının oranının bu alanda artmasını sağlıyor. Bu artışla beraber, şirketlerin kalifiye eleman açığı da artış gösteriyor. İstenilen özellikte elemanın bulunması konusunda sorun yaşayana markalar, arayışlarına devam ediyor. Hem küçük şirketler hem de büyük şirketler, istihdamdaki artışla beraber, kalifiye personel konusunda yaşadıkları sorunları, aşmanın yollarını arıyor. Bunların yanı sıra, personel sirkülasyonu, yaşanan bu duruma paralele olarak şirketler arasında -özellikle bazı dönemlerde- son derece artış gösteriyor.

Bilgi teknolojileri, online pazarlama ve tabi e-ticaret sektöründe pazarlama konusunda hizmet veren; iş geliştirme ajansı ve satış çözümleri şirketi olan İkidilim tarafından bir araştırma yapıldı. Buna göre; ülkemizdeki 250 e-ticaret yetkilisi ile istihdam konusunda birebir görüşmeler gerçekleşti. 2013 ilk çeyreğini baz alana araştırma, çalışanların yoğun olarak satış ve finansta görev aldıklarını ortaya çıkardı. Kategorik olarak yapılan değerlendirmede ise elektronik ve bilgisayar birinci sırada yer alıyor. Bu tür şirketlerde çalışanlar yüzde 42 gibi bir oranla 1-4 kişi aralığında genel çalışan sayısını veriyor. 250 üzerinde çalışanı olan şirketler ise tüm sektörde yüzde 4’lük kısmı oluşturuyor. Personel eğitimleri ise yüzde 98 şirket içinden sağlanıyor. Personel alımında en fazla önem verilen konu ise tanıdıklık ilkesi. Tanıdık tavsiyesi üzerine işe alımlar, e-ticaret sektöründe de kendisini gösteriyor.

Ülkemizde e-ticaret hizmeti sunan şirketlerin genel değerlendirmesi ise kazançların sürekli olarak artış gösterdiği yönünde. Ancak ilk yılını doldurmadan sektörü terk eden şirketler de mevcut. Sektörün hem kalifiye personel sorunu hem de tam olarak oturmamış bir yapıda olduğu söylenebilir. Tabi, ülke çağında çok büyük yatırımlar yaparak bu alanda ciddi anlamda söz sahibi olan şirketleri söz konusu durumun dışında tutmak gerekir.

istihdam-grafik


Bunlarda ilginizi çekebilir
Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.