Akıllı Telefonlar Siber Suçluların Hedefinde

0

siber-suc-akilli-telefonSosyal medya kullanımının oldukça yoğun bir hızla devam etmesi, çoğunlukla akıllı telefonlar vasıtasıyla olmakta. İnternet bağlantısı olan bu telefonların siber suçlular tarafından hedef olarak görülmesi, kullanıcılarının çok daha dikkatli olması anlamına geliyor. Teknolojinin sürekli olarak yenilikler üretmesi ve tüm sistemlerin artık mobil olarak kullanılabilmesi için yapılan geliştirmeler, çeşitli dolandırıcılık ve benzeri durumların yaşanmasına neden oluyor. Güvenlik yazılımı üreten ESET, konuyla ilgili bir araştırma yaptırarak sonuçları açıkladı. Slovakya merkezli olan United Consultants araştırma şirketinin elde ettiği sonuçlara göre, Türkiye’de akıllı telefon kullanımında yüzde 56.2 gibi yüksek bir oranla, herhangi bir güvenlik yazılımı kullanılmıyor. Online tehditlerden korunmak için oldukça önemli bir koruma görevi üstelenen bu yazılımlar, siber suçlular için özel olarak geliştiriliyor. Dünya geneline bakıldığında ise yüzde 35,9 gibi bir oranla, akıllı telefonlarında güvenlik yazılımı bulunmayan kullanıcı sayısı görülüyor.

Hem ülkemize hem de dünyaya bakıldığında, masaüstü ve taşınabilir bilgisayarlarda güvenlik tedbirleri ile ilgili olarak güvenlik refleksleri ve konu hakkında bilgi çok daha fazla. Fakat bunun yanı sıra, akıllı telefon ev tablet kullanımında, bu güvenlik anlayışının henüz tam olarak oturmadığı anlaşılıyor. Bu cihazların da interneti yoğun bir şekilde kullandığı ve birçok işlemin mobil olarak yürütüldüğü düşünülürse, kullanıcıların dikkatli olmasının gerekliliği bir kez daha anlaşılmış olacaktır.

Android platformu, siber suçlulara tarafından özellikle de son 2 yıldır hedef alınmış durumda. Sosyal medyanın akıllı telefonlar üzerinden kullanılması, diğer bilgi kaynakları ve etkileşimlerin de bu alanlardan devam etmesi, mutlaka tedbir alınmasını gerektiriyor. Oltalama tekniği olarak bilinen ve kullanıcıların sahte ve virüs içeren sitelere yönlendirilmesi mantığına dayanana tuzaklar, kişisel verilerin çalınması anlamına geliyor.

Yapılması Gerekenler

-İlk olarak tanımadığınız ve bilmediğiniz kişilerden gelen herhangi bir dosya ya da eklentiyi açmamalısınız.

-Çeşitli ödüller vadeden mesajlar konusunda çok dikkatli olmalısınız.

-Tanımadığınız kişileden gelen sms’leri cevaplamamalısınız. Bu şekilde, kullanıcıların bilmediği servislere üye olarak faturalarının oldukça artması, bu tür durumlardan sonra yaşanmaktadır.

-Güvenlik yazılımı konusunda gerekli bilgiyi almalı ve akıllı telefonlarınızda kullanmalısınız.


Bunlarda ilginizi çekebilir
Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.