Windows 8 ilk defa Vista’yı Geçti

0

win8Her ay düzenli bir şekilde yayınlanan Net Applications‘ın işletim sistemi raporlarına bakıldığında, Windows’un pazardaki liderliğinin devam ettiği görülüyor. Bu konuda herhangi bir şekilde sürpriz beklenmese de Windows 8’in atağı, sektördeki durumun çok daha heyecanla izlenmesine neden oldu.

Rapora göre, Windows XP ve Vista’nın pazardaki payları, önemli ölçüde düşüşler gösterdi. Bu düşüşlerin ardından da ilk kez Windows 8, Vista’yı yüzde 5 farkla geride bırakarak, dikkatleri üzerine çekti. Ayrıca Windows 8 Haziran ayı değerlendirmelerinde en fazla pazar payı artışı gerçekleştiren işletim sistemi olarak da rapordaki yerini aldı. Kullanıcı verileri olarak yaklaşık 160 milyon analizden gelen göstergeler, Windows’un Haziran ayı toplamında yüzde 91.5 pazar payı oranına ulaştığını gösterdi. Mayıs ayı baz alındığında Windows 8 yüzde 0.83 artış ile en fazla dikkat çeken ürün oldu.  Pazar payını artıran Windows 8’in ardından diğer ürünlerde düşüş gözlemlendi. En fazla pazar payı sahibi konumunda bulunan Windows 7 ise yüzde 0.48 düşüş gerçekleştirdi.

Mart ayı verilerinin değerlendirilmesinde yüzde 5’in altına gerileyen Vista, Haziran ayı itibari ile pazar payını yüzde 4.61 olarak gerçekleştirdi. Pazar payı kaybı Haziran ayı göstergelerinde en fazla gerileyen ise yüzde 0.57 ile Windows XP oldu. Aynı ay değerlendirmesinde Mac yüzde 7.20 ve Linux da yüzde 1.28’lik Pazar payına sahip konumda bulunuyor.

Windows 8 Haziran ayında patlama yaparken, Windows 8.1′in ön izleme sürümünden bu konuda oldukça destek aldığı biliniyor. Windows 8 kullananların ücretsiz şekilde işletim sistemlerini 8.1’e yükseltebilecek olmaları kullanıcıların Windows 8 tercihlerini etkilemişe benziyor. Apple tarafından yayınlanan Maverick OS X’in bu rekabette dengeleri ne kadar değiştireceği ise merakla bekleniyor.


Bunlarda ilginizi çekebilir
Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.