Akıllı Telefonların Pil Ömrü Karşılaştırılması

0

akilli-tel-bataryaAkıllı telefonlar hayatımızı kolaylaştıran oldukça önemli teknolojik cihazlar. Bu telefonların çok fazla özellik barındırması ise önemli bir sorunun ortaya çıkmasına neden oluyor. Yetersiz pil ömrü, oldukça fonksiyonel olan bu cihazları bir anda basit birer makineye dönüştürüyor. 10 saat sonra tamamlanan pil ömrüne sahip bir akıllı telefon, çok can sıkıcı durumların yaşanması anlamına geliyor.  Konuyla ilgili olarak yapılan bir araştırma, sektörün devi olan 7 şirketin cihazlarındaki pil ömürlerini masaya yatırdı. Çeşitli şekillerde pil ömürleri değerlendirilirken, teknolojinin önemli bir parçasını oluşturan bu telefonların yetersizlikleri de gözler önüne serilmiş oldu.

İlk olarak konuşma süreleri karşılaştırıldı. Akıllı telefonların genel bir ortalama ile 742 dakikalık bir konuşma süresi sundukları görüldü. Bu da yaklaşık olarak 12 saatlik bir süre. En uzun süre konuşma yaptıran akıllı telefon Samsung Galaxy S 4 olarak dikkat çekiyor. 1051 dakikalık pil ömrü, bu alanda Samsung’un lider olmasını sağlıyor. En yakın rakibi Sony Xperia Z 985 dakika konuşma süresine sahip durumda. Onları takip eden diğer akıllı telefonlar; Nokia Lumia 920, iPhone 5 ve HTC One 771 500 dakikanın da altında konuşma süreleri sunuyor. İnternet kullanımında pil ömrü değerlendirmesinde yine Samsung Galaxy S 4 liderliği sürdürüyor. 405 dakikalık internet kullanım olanağı ile Samsung, bu konuda kullanıcılarına en iyi telefonu sağlamış oluyor. Bu kez ikinci sırayı 339 dakikalık internet kullanım süresi ile HTC One alıyor.

Sonrasında; Blackberry Z10, Sony Xperia Z ve Google Nexus 4 300 ile 350 dakika arasında pil ömrü ile yer alıyor. iPhone 5 ve Nokia Lumia ise bu alanda diğer akıllı rakipleriyle rekabete giremiyor. Diğer yandan bu iki telefonun şarj olma süresi, diğer telefonların önünde yer alıyor. Yani bu iki telefon diğerlerinden çok daha hızlı şarj oluyor. Nokia Lumia 920’nin önünde lider konumda olan iPhone 5, 141 dakikalık şarj süresine sahip. Yani bu telefon 141 dakikada şarj olabiliyor. Genel bir değerlendirme yapıldığında ise görülen, Galaxy S 4’ün bu özelliğinin oldukça iyi olduğu. Pil ömrünün uzun olmasının yanı sıra, şarj solum süresinin de kısa olması, bu akıllı telefonun bu alanda komplike bir şekilde rakiplerine fark attığı görülüyor.


Bunlarda ilginizi çekebilir
Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.