2014’te 2,5 Milyar Akıllı Cihaz Sevkiyatı

0

akilli-cihazDünyaca ünlü araştırma şirketi olan Gartner tarafından yayınlanan son raporda, akıllı cihaz pazarı üzerine rakamlar yer aldı. 2013 senesi ile ilgili değerlendirmelerde bulunurken, 2014 senesi ile ilgili ön görülerde de bulunuldu. Son iki yıla ait olarak yapılan akıllı cihaz sevkiyatlarına değinen şirket, bu konuyu oldukça detaylı bir şekilde inceledi.

PC, cep telefonu ve tablet sevkiyatlarından oluşan akıllı cihaz pazarı, son yıllarda olduğu gibi büyümesini sürdürüyor. 2013 senesinde yüzde 5,9’luk bir büyümeye ulaşan pazar, 2.35 milyar cihaz sevkiyatını görmüş oldu. Bu durumdan hareketle, 2014 senesinde akıllı cihaz sevkiyatının 2.5 milyar sevkiyata ulaşabileceği tahmin ediliyor.

Akıllı telefonlar, akıllı cihaz sevkiyatından en fazla rağbet görenler. 2013 senesi göz önüne alındığında 1,81 milyar akıllı telefon sevkiyatı gerçekleşmiş. 2012 senesine göre yüzde 69 gibi bir büyümeden söz edilebilir. Tablet sektörüne bakıldığında ise telefonlara göre geride bulunduğu rahatlıkla söylenebilir. 201 milyonluk sevkiyatla, şimdilik PC’lerin de gerisinden geliyorlar. Buna rağmen PC’lerin durumu hiç iç açıcı değil. Geçtiğimiz sene 341 milyonluk bir sevkiyat yapılırken, 2013 senesinde 305 milyonluk sevkiyatta kalındı. Bunun yanı sıra 2014 senesi değerlendirmelerinde de bu düşüşün devam edeceği vurgulanıyor.

Araştırma şirketi raporlarına bakıldığında, işletim sistemleri ile ilgili detaylara ulaşmak da mümkün. Son zamanlarda çok ciddi bir çıkışa imza atana Android, Windows’u hatırı sayılır bir oranda geçmesi, dikkat çekiyor. 2013 senesinde yapılan Android sevkiyatı 866 milyon olurken, Windows 339 milyon ile oldukça geriden geliyor. PC’lerin diğer akıllı cihazlara karşısındaki erimesi ise devam ediyor. Yakın zamanda aradaki farkın çok daha açılması beklenirken, akıllı telefon ve tablet pazarının da büyümesi ön görülüyor.


Bunlarda ilginizi çekebilir
Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.