Apple ABD’de Vergi Kaçırmakla Suçlanıyor

0

apple-vergi-kacirdiDünyanın en önemli akıllı telefon ve teknoloji üreticilerinden birisi olan Apple, ABD’de vergi kaçırdığı suçlaması ile yargılanıyor. Senato tarafından başlatılan soruşturma kapsamında, dev şirketin 4 senedir hiçbir ulusal hükümete vergi vermediği sonucu çıktı. Senatonun bu tür soruşturmalardan sorumlu olan alt kurumu, Apple CEO’su olan Tim Cook’u ifadeye çağırdı. Cook tarafından, Amerikan yasaları çerçevesinde, şirketlerin deniz aşırı ülkelerdeki kazançlarını yabancı iştirakler bünyesinde tutmaya izin veren ve Amerikalı şirketlerin kazançlarının yine bu ülkede kalmasına yarayan vergi yasasında değişikliğe gidilmesi tavsiyesinde bulunacağı konuşuluyor.

Bu durumun da aslında çok fazla önemi olmuyor. Zira Apple, Amerika ve İrlanda da vergi yasalarındaki teknik detaylar yoluyla 4 yıl içerisinde topladığı 76 milyar dolarlık gelirin ya çok az bir kısmını ödedi ya da hiç ödemedi. Senatonun araştırmasından çıkan sonuçlar bu yönde olsa da Apple ile ilgili yasadışı uygulamalar konusunda açık bulgulara da ortaya konabilmiş değil. Suçlamalar karşısında ise dev şirket, iştiraklerinin vergi ödememesi konusunda bir itiraz gerçekleştirmedi. Bu şirketlerin vergi kaçırmak için özel olarak kurulduğu konusundaki suçlamaları ise reddetti. 2012 senesinde ödediği 6 milyar dolarlık vergiyi hatırlatan Apple, bunun olağan dışı kurumlar vergisi tutarı olduğunun da altını çizdi.

Senatör John McCain ise oldukça sert bir yorum yaptı. John McCain “Konunun sürekli olarak ikinci kısmının anlatıldığını görüyoruz. O da vergiden kaçmakta olan en büyük şirketlerden birsinin Apple olması” şeklinde konuştu. Senato tarafından yapılan soruşturmanın yoğunluklu bir şekilde devam ettiği ticari iştirak İrlanda’daki olarak gözüküyor. Şirketin İrlanda’da bulunan varlığı; Hindistan, Asya, Ortadoğu, Afrika ve Pasifik’te yaptığı tüm faaliyetlerle oldukça yakından ilgili durumda. İrlanda yasalarınca, bir şirket bu ülke üzerinden yönetiliyorsa vergi alınmıyor. Ancak Apple, İrlanda’da bulunan iştirakini Amerika’dan yönetiyor ve bu durumdan muaf görünüyor.


Bunlarda ilginizi çekebilir
Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.