Yahoo 1.1 Milyar Dolarla Tumblr’ı Satın Aldı

0

İnternetin önemli şirketlerinden olan Yahoo, dünyaca ünlü blog sitesi Tumblr’ı 1.1 milyar dolara satın aldı. Yahoo Yönetim Kurulu tarafından da onaylanan satın alma, New York merkezli blog sitesinin el değiştirmesindeki son işlem oldu. Oy birliğine varılarak alınan karar sonrasında, piyasa uzmanlarının yorumları bu kararın beklenen bir sonuç olduğu yönünde oldu. Yapılan anlaşma, Yahoo’nın 2012 senesinde Yönetim Kurulu Başkanı olan Marrissa Mayer’ın altına imza atığı en yüksek fiyatlı anlaşma olarak da kayıtlara geçti.

Kasasında nakit olarak 5.4 milyar dolar bulunan Yahoo böylece satış için bu paranın 5’te 1’ini Tumblr’a ödeyecek. Anlaşmanın tam olarak sonuçlanması için de yılın ikinci yarısının bekleneceği söyleniyor. Marrissa Mayer tarafından yapılan açıklamada, “Yahoo ve Tumblr birbirinden farklı şekilde çalışmalarını sürdürecek. Bunun yanı sıra, birbirlerini de tamamlayacaklar” denildi. Şirketin kurucusu olan 26 yaşındaki David Karp’ın da şirket yönetimine devam edeceği vurgulanırken, iki şirketin birleşmesinin büyük bir gücü ortaya çıkaracağı yorumları yapılıyor. Şirketin eski sahibi David Karp, büyük bir destek alarak yola devam ettiklerini ve Tumblr’ın hem hedeflerinin hem de ekibinin değişiklik zamanının geldiğini söyledi.

Uzmanlar tarafından yapılan yorumlara bakıldığında, Yahoo’nun sektördeki yerini sağlamlaştırıp, perçinlemek istediği görüşü hakim durumda. Dünyaca ünlü blog sitesini alan şirket, çok daha geniş bir sosyal medya ağına sahip duruma gelecek. Bununla beraber, gençlerin çok daha fazla etkili olduğu bu blog, Yahoo için uzun ve kısa vadede önemli bir katkı sağlayacak. Özel iştirakçilerden yatırım anlaşmaları yaptığında değeri 800 milyon dolar olarak belirlenen şirket, Yahoo’nun satın alması ile 1.1 milyar dolar değere ulaşmış oldu. Basit ve kullanışlı bir arayüz sahibi olan Tumblr, diğer sosyal medya hizmetleri ile entegre özellikleri de sunuyor. Mobil olarak da çok sık kullanılan Tumblr, Yahoo için büyük bir öneme sahip olacak. Kullanıcı sayısında yükselen şirket, aynı oranda kar elde edemedi. Reklam almamak konusunda direnişini sürdüren Tumblr, sınırlı sayıda reklam alarak, 2012 senesinde sadece 13 milyon dolarlık bir gelir elde etti. Konuyla ilgili Yahoo yönetiminden ise bir açıklama yapılmadı. Ama piyasa kaynaklarına bakılırsa, karlılık önemli ölçüde artmaya başlayacak. 700 milyonluk aylık ziyaretçi sayısına ulaşan Yahoo, gelirlerinin büyük bir bölümünü reklamlar üzerinden elde ediyor. Google’ın gerisinde kalan şirket, mobil olarak da yeterince kullanılmıyor. Satın alma sonrasında, Yahoo’nun attığı bu adımın gelecekle ilgili planların önemli bir parçası olduğu yönünde görüşler hakim.

Tumblr ile İlgili Bilgiler

Şirket, 2007 senesinin Şubat ayında New York’da kuruldu.

50.9 milyarlık paylaşım sayısı mevcut.

82.1 milyon günlük paylaşıma sahip durumda.

108.6 blog sayısına ulaşmış durumda.

175 çalışanı bulunuyor.

Sitede 12 dil kullanılmakta.

Site sıralaması: 32


Bunlarda ilginizi çekebilir
Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.