Google Bir Servisine Daha Son Veriyor

0

google-temizlikİnternet devi Google, hizmet vermekte olduğu servislerini bir bir kapatmaya devam ediyor. Google+ Games ile Google Reader’ı kapatmaya hazırlanan dünyaca ünlü teknoloji şirketi, şimdi ise bir başka hizmetine son verme hazırlığında. İnternetten para transferi ve ödeme hizmetlerinin gerçekleştirilmekte olduğu Google Checkout sistemi yakın bir zamanda kapanacak. Böylece Google servisleri için bahar aylarında bir temizliğe başlamış olacak.  Google’dan yapılan açıklamada, bu sisteme son verileceği ve artık para transferi ve ödemeler için kullanılmayacağı bildirildi.

Google+ Games ile Google Reader’ı 1, 2 ay gibi yakın bir zaman içerisinde kapayacak olan Google,  hem oyun platformlarından birisini hem de haber takip sistemini artık kullanımdan çekecek. Bahar temizliği olarak adlandırılan bu durumun son kurbanı ise para transfer hizmeti olan Google Checkout oldu. Paypal benzeri bir sistem olan Google Checkout, yoğun bir güvenlik alt yapısı sahibi olan bir sistem üzerinden, ödemeye olanak veriyordu. Google tarafından alınan bu kararın nedeni ise çok platformlu ödeme sistemi olan Wallet’ı öne çıkarmaya karar vermesi. Şirketin; Freshbooks, Brantree ve Shopify gibi e-ticaret sistemleri ile ortaklığa gitmesi de bu nedenleydi.

Bundan sonra Google uygulamalarında belirecek olan Google Wallet butonu,  birkaç hafta sonra aktif hale gelecek. Chrome Web Store ve Google Play gibi alanlar satış için Google Wallet Merchant bünyesinde yer almaya başlayacak. Yeni kararları hızlı bir şekilde uygulayan Google, internet üzerinde çok daha büyük bir tekel haline gelmeyi amaçlıyor.


Bunlarda ilginizi çekebilir
Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.