Arama Motoru Geliyoo’nun Hikayesi

0

geliyoo-yerli-arama-motoruGeçtiğimiz aylarda, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı’nın yaptığı açıklamayla birlikte, tıpkı Yandex, Google, Baidu gibi bir arama motorunun; Türkiye için de üretilmesi gerektiği ve bunun için çalışmalara başlandığı bildirilmişti. Uzun süredir bu konuda sessiz kalan Bakanlık dışında iki kişi, bu iş için sözde talepkar olduklarını belirttiler ve Geliyoo.com adında bir arama motoru kurduklarını söylediler. Arama motoru içerisinde herhangi bir yazılımsal değer barındırmıyordu, herhangi bir emek yoktu ancak 10 yıllık bir çalışmanın eseri olduğunu kalın harflerle yazmayı da ihmal etmediler. Geliyoo.com üzerinde hizmet veren “İlk Türk Arama Motoru” sloganıyla karşımıza çıkan Geliyoo’nun aslında 15 Dolarlık bir yazılımla hizmet verdiği aynı gün ortaya çıktı.

Kullandıkları Yazılım Yalnızca 15 Dolar!

Geliyoo.com’un kullandığı yazılım, sadece 15 Dolarken bu sitenin aynısını, birkaç gün içerisinde rahatlıkla kurabilen pek çok insan, siteye rakipler açmayı da ihmal etmediler. Gidiyoo, Gelmiyoo gibi isimlerle pek çok rakibi şimdiden bulunan sitenin; başarısız bir taklit olduğunu belirtmemiz kısaca mümkün olacaktır. Herhangi bir emek bulunmayan ve içerisinde sadece Google algoritmasını kullanarak, Google aramalarının Liseli Sex Hikayeleri aynısını listeleyen bir çalışma prensipli yazılım kullanan Geliyoo, bu yönlerden de bir “Türk”lük içermiyor. Ayrıca, logosunun da direkt olarak herhangi bir ikon sitesinden alındığı ortaya çıkarılmıştı.

Geliyoo’dan Açıklama

Geliyoo, bu tür argümanlar ve pek çok insanın siteyi sahtekarlıkla itham etmelerinin hemen ardından, bir açıklama yaparak sitenin asıl versiyonunun bu olmadığını ve sistemin sadece test amaçlı Üniversiteli Sex Hikayeleri açıldığını belirttiler; ancak, pek çok insan elbette buna inanmadı. Devleti sömürmeye yönelik bir hareket olarak görülen bu durum, pek çok webmaster ve bilgi forumuna da konu oldu.

Geliyoo.Com’un önümüzdeki aylarda “gerçek versiyonu” denen versiyonunu görebilir Türbanlı Sex Hikayeleri miyiz, şimdilik bilmiyoruz ancak kötü bir algıyla işe başladığı, neredeyse kesin.

Siz, Geliyoo hakkında ne düşünüyorsunuz?


Bunlarda ilginizi çekebilir
Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.