Bazı Macbook Bataryaları Yangına Neden Olabiliyor

0

macbook-proŞu ana kadar görülmüş en ciddi yanma olayı Apple’ın başına geldi. Amerika hizmet vermekte olan teknoloji marketi Best Buy, 5100 adetlik Macbook Pro yedek bataryasını marketinden çektiğini açıkladı. Buna sebep olarak da bu ürünlerin şarj sırasında aniden alev alması olarak gösterildi. Bu olayın rapor edilmesinin ardından, detaylar da gelmeye başladı. Bir müşterinin ciddi manada bir bacak yanığı yaşadığı, bununla beraber 12 müşterinin de ürünlerin aniden alev alması üzerine durumu bildirdikleri öğrenildi. Apple ise MC-MBOOK13B  ya da MC-BOOK13W  model, siyah-beyaz lityum-ion yedek batarya satın alan herkesin, bu ürünlerin değişim konusunda Best Buy isimli markete iade yapabileceğini açıkladı. 50 dolar civarında satışı yapılan ürünlerin, ATG firmasın tarafından üretildiği bildirildi. Üzerlerinde logoları da mevcut olan bu ürünler, Çin’de imal ediliyor

Bu sorunu yaşayan müşteriler için de çeşitli telafi yolları düşünüldü. Buna göre, sorun yaşayana müşteriler, Apple marka batarya ve Best Buy hediye çeki kazanacak. Konunun büyümesini istemeyen teknoloji devi, müşterilerin mağduriyetlerinin giderileceğini ve tüm zararın karşılanacağını ifade etti. Konuyla ilgili olarak Best Buy tarafından yapılan açıklamada ise, kullanıcılardan lityum-ion bataryalarının şarj sırasında fazla ısındığı konusunda şikayetler alındığı ve bu durumda müşterilerinin zararını karşılamak için hediye çeki vermeyi uygun gördükleri bildirildi.

Potansiyel olarak bir yangına sebebiyet verme sorununa neden olabilecek bu ürünlerin satışını durduklarını ve tüm zararın karşılanacağı kaydedilen açıklamada, aynı durumun yaşanmaması için önlem alınacağı vurgulandı. ABD Tüketici Güvenlik komisyonu tarafından yapılan yazılı açıklamada da tüketiciler tarafından satın alınan ve soruna neden olan bu ürünlerin kullanımının durdurulması ve yaşanan zararın tazmininin gerekliliği üzerinde duruldu. ABD yasalarına göre, tüketicilerin mağdur olmaları ve tazminat davası açmaları durumunda, çok ciddi tazminat ödemeleri yapılıyor.


Bunlarda ilginizi çekebilir
Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.