Çipli Ehliyet Nasıl Alınır

0

Türkiye yeni bir uygulamaya imza attı ve ehliyette yeni bir dönem başlattı. 2016nın ilk gününden itibaren alınmasına başlanan çipli ehliyetler ile trafikte yeni dönem başladı. Teknoloji ehliyet ile birleşti ve bilgileriniz çip özellikli kartlara aktarıldı.

Yeni ehliyet alanlar için 1 Ocak 2016 tarihinden itibaren çipli ehliyet verilirken, eski ehliyet sahiplerinin de 2020 yılına kadar değiştirme süreleri olduğu açıklandı. Verilen tarihe kadar değiştirilmeyen ehliyetlerin geçersiz sayılacağı bildirildi.

Çipli ehliyetler uluslar arası geçerliliğe sahip olurken hakkınızda birçok bilgiyi de barındıracağı bildirildi. Bu çipli ehliyete sahip olmak için; emniyet müdürlüklerinin trafik tescil müdürlüklerine başvuru yapılmalıdır.

Değişim için öncelikle Emniyet Genel Müdürlüğü internet sitesinden online randevu oluşturulmalıdır. http: / www.surucurandevu.egm.gov.tr / adresine giriş yaparak istenilen tarihe randevu oluşturabilirsiniz.

Randevu alındıktan sonra; eski ehliyetiniz, nüfus cüzdanınız ya da kimlik bilgilerinizi içeren size ait belge, tek hekimden alınan “sürücü olur “raporu, 15tl harç bedelinin yatırıldığını gösteren makbuz, 2 adet biyometrik fotoğraf, kan grubunuzu gösteren belge ile trafik tescil müdürlüğüne giderek değişim işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Müdürlük tarafından eksiksiz teslim alınan belgelerle birlikte parmak iziniz alınarak sisteme giriş yapılır. Tüm belgelerin doğru ve tam olması halinde sürücü belgeniz hazırlanır. Çipli sürücü belgeniz PTT aracılığı ile adresinize teslim edilir.

2017 yılından itibaren çipli sürücü belgelerinin Nüfus Müdürlükleri tarafından verilmesi planlanmaktadır.

 


Bunlarda ilginizi çekebilir
Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.