SGK Soru Cevap

Android Instagram’da Fotoğraflara Zoom Yapma Yöntemi

Salyangoz Kremi Kullananlar

Pernisiyoz Anemi Nedir

Çürük Raporu Almanın Şartları

Genel Kültür 27 Ocak, 11:00'de eklendi

Türkiye’mizin nihai görevini yerine getirmek ve asker statüsüne erişebilmek için asker adaylarımız bazı işlemlere tâbi tutulurlar. Bunlardan biri de muayene olup askere gidebilme durumunun ölçülebilmesidir. Eğer kişi bazı şartların altında kalırsa ya da ciddi bir rahatsızlığı var ise; askerliğinden muaf sayılır. Bu durumda verilen rapor halk arasında çürük raporu olarak adlandırılır.

Çürük Raporu Alabilmek İçin Gereken Şartları

  • Öncelikle normal bir insan da bulunan ruhsal, bedensel ve sağlık açısından tamlık yeterlilik şartları göz önünde bulundurulmalıdır.
  • Muayene edilen asker adayının boyuna ve boy-kilo oranına bakılması lazımdır çünkü boy 1.50cmin altındaysa ne yazık ki askerliğe elverişli kabul edilemez.
  • Kilosu fazla olan ve obezite sınırlarını aşmış bir asker adayı askerlik yapamaz.
  • Asker adayı 5 yıl boyunca toplamda 5 kez askerlik şubesine gidip muayene olur ve eğer zayıflamışsa kilosu sorun olmaktan kalkabilir. Bu 5 yıl içerisinde eğer kilosunda herhangi bir değişiklik olmaz ise maalesef askerlikten tamamen muaf sayılır.
  • Kalp rahatsızlığı, ritim bozukluğu, şeker veya tansiyon gibi hastalıkları ve durumu ciddi olan sürekli ilaç kullanan kişiler çürük raporu almak zorundadır.
  • Asker adayı herhangi bir sağlık problemi yok ama ciddi bir ameliyat geçirmişse veya bedensel bir rahatsızlığı, herhangi bir uzvunda eksiklik var ise askerden muaf sayılır.
  • Türk Silahlı Kuvvetleri bu hususlara dikkat etmekte ve muayeneleri kendi doktorları tarafından yapmaktadırlar.
Çürük Raporu Almanın Şartları
Yazıya Oy Verin..
Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.