Facebook Sunucularına Yağmur Yağmış

0

facebook-veri-merkeziDünyanın en önemli sosyal ağı konumunda olan Facebook, Oregon’da bulunan veri merkezinde adeta bir felaket yaşamış. Dünyaca ünlü dev şirketin alt yapısını oluşturan sunucular, 2011 sensinin yaz aylarında ciddi anlamda yoğun nem kaynaklı yağmura maruz kalmış. Alt yapı ile beraber sunuculardan sorumlu kişi konumunda olan Jay Parikh, yaptığı açıklamada telefonunun çaldığını ve cevap verdiğinde veri merkezinde bulut olduğu haberini aldığını açıkladı. Jay Parikh  yağmurun içeri, de mi yoksa dışarıda mı olduğu hakkında sorduğu soruya ”İçeride” cevabını almasının ardından oldukça şaşırdığını ve kısa süreli bir panik yaşadığını ifade etti. Bu duruma neden olanın ise veri merkezinde bulunan klimalar olduğunu belirten yetkili, bu sistemdeki arızanın bu olaya neden olduğunu açıkladı.

Facebook gibi Google gibi bir teknoloji devi de geleneksel olarak kullanılan elektrik gücü yerine dışarıdaki havanın kullanılması prensibine dayalı çalışma sistemlerini kullanıyor. Bu sistem, soğutmayı gerekli düzeyde tutmaya yarıyor. Tesislerde bulunan bina yönetim sistemlerinde yaşanan sorunun, yüksek sıcaklık ile düşük nem sahibi havanın, sıcak havanın neden olduğu koridorda dolaşması sonucunda bu durum yaşanmış. Su tabanlı özelliği olan evaporatif soğutma sistemi tarafından soğutulan hava, soğuk hava koridorlarında nem oluşmasına sebebiyet vermiş.  Soğuk koridorda bulunan bu sıcaklığın 26 santigrat derecenin üzerine çıkması sonucunda da nemin yüzde 95’in üzerine çıkmasını sağlamış.

Daha sonra ise soğuk koridor sıcaklığının 26 santigrat dereceyi geçmesi ve göreceli nemin yüzde 95’i aşması, Open Compute sunucularının bu aşırı değişikliklere tepki vermesine sebep olmuş. Facebook’un zamanında yaptığı açıklamaya göre birçok sunucu, sorunlar nedeniyle yeniden başlamış ve bazıları güç kaynağının bozulması nedeniyle kapanmış. Yaşanan bu sorundan hemen sonra Facebook, sunucuları konusundaki önemlerini arttırmış. Sunucular, yaşanan olaydan hemen sonra, lastikten üretilmiş olan bir yağmurluk ile kapatılıyor.


Bunlarda ilginizi çekebilir
Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.