Facebook’a Hastag Geldi

0

facebook-hashtagFacebook tarafından Twitter özelliklerinin kullanılmasına devam ediliyor. Twitter’ın öncülük etmiş olduğu ve Google+, Instagram gibi birçok mecrada kullanılan hastag (etiket) uygulaması bundan sonra Facebook’ta da olacak. Gönderilerde kullanılabilecek olan etiket ekleme imkanı, aşama aşama kullanıcılarla buluşturulacak.  Şimdilik bazı kullanıcılar tarafından denenebilen özellik, herkese açılmaya hazırlanıyor.

Twitter ile bütünleşmiş bir hale gelen bu özellik, başına eklenen # işareti ile özdeşleşmiş durumda. Bu sosyal ağda kullanım amacı, en fazla konuşulan olayların öne çıkarılmasını sağlamak. Tıklanabilir özelliği olan bu etiketleme, Tumblr ve Pinterest gibi servislerde de kullanılmaya başlanmıştı. Bu özelliği son kullanan sosyal ağ ise Facebook oldu. Dünya genelinde en fazla kullanılan sosyal mecra konumundaki bu alanda da artık etiketleme yapılabilecek. Facebook’ta etiketlenmiş olan bir konuya tıklandığında, o konu hakkında yorum yapan kişiler ve sayfanın genel akışı görülebilecek. Bunun yanı sıra, herhangi bir etiketleme ile ilgili de arama yapabileceksiniz. Herkese açık olarak kaydedilmiş olan gönderileriniz etiket aramalarında görünebilecek. Aksi halde görünmeyecek.

Facebook hastag özelliği hakkında yaptığı açıklamada bu durumun daha başlangıç olduğunu ve çok yakın bir zamanda kullanıcıları yeniliklerle buluşturmaya devam edeceğini ifade etti. Şu asn için her kullanıcının yararlanamadığı etiketleme özelliğinin yakın bir zamanda tüm ağdaki kişiler tarafından kullanılması bekleniyor. Sosyal medyada oldukça yoğun bir şekilde devam eden rekabetin sonucunda, birçok ağ özelliği çoğu site tarafından kullanılabilir duruma getirildi. Konuyla ilgili görüş bildiren uzmanlar, sosyal ağların birbirine çok daha yaklaştığını ve artık çok daha yenilikçi internet sitelerine ihtiyaç duyulabileceğini belirtti. Bütün bunların yanı sıra, birçok sosyal ağ çeşitli nedenlerden dolayı, telif hakları konusunda çok sayıda dava ile uğraşmak zorunda kalıyor.


Bunlarda ilginizi çekebilir
Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.