Hafıza Kaynaklı Sorunların Sırrı: “Arc Proteini”

0

arc-proteiniBilim insanları tarafından yapılan araştırmalar neticesinde, öğrenmenin ardından uzun süreli hafızaya dönüşen bilgilerin, bir protein vasıtasıyla meydana geldiği sonucuna varıldı. Bu bulgular çerçevesinde,  araştırma sonuçlarının Nature Neuroscience isimli bilim ve tıp dergisinde yayınlanması, konunun çok daha göz önünde bir yere gelmesine neden oldu. “Arc Proteini” ile ilgili ileri safhalarda yapılması planlanan araştırmalarda, sinir sisteminde rahatsızlıklara neden olan sorunların tedavi edilebileceği sonucuna varıldı. Bu proteinin aynı zamanda otizm hastalığının ortaya çıkması konusunda da önemli etkilerden bir tanesi olabileceği belirlenmiş oldu. Buna benzer yakın zamanlı araştırma sonuçlarına bakıldığında ise Alzheimer hastalarının beyinlerindeki “Arc Proteini” eksikliği sonucunda bu rahatsızlıkla karşı karşıya kaldıkları belirtildi.

Gladstone Enstitüsü tarafından yürütülen bu önemli araştırmanın başkanı olan Prof. Steve Finkbeiner, “Arc Proteini” ile ilgili görevlerin oldukça hayati bir konumda olduğunu ve Alzheimer hastaları üzerinde yapılan araştırmalarda, bu kişilerin beyinlerinde böyle bir proteinin var olmadığının belirlendiğini söyledi. Araştırma sonuçları, uzun vadeli hafızanın meydana gelme sürecinde, “Arc Proteini”nin görevinin düzenleme olduğunu ortaya çıkardı. Hafızanın öğrenmenin ardından oluşmaya başlaması sırasında, bazı genlerin aktif olması bazı genlerin ise devreden çıkması gerekli. İşte genlerin bu özelliklerini belirleyen ise “Arc Proteini”

Bu proteinin olmaması ya da düzenli bir şekilde işlevlerini yerine getiremiyor olması, hafıza sorunlarının ortaya çıkmasına nende oluyor. Prof. Finkbeiner tarafından yapılan değerlendirmelerde, bu proteinin, otizm ile de bağlantılı olduğu ve yapılacak olan gelişmiş araştırmaların ardından Otizmin yanı sıra Alzheimer konusunda da oldukça büyük faydalar ortaya çıkarabileceği ifade edildi. Hafıza konusunda son yıllarda yapılan birçok araştırma içerisinde, en fazla dikkat alınan araştırma sonuçları yapılan bu son araştırma ile ortaya çıkmış oldu.


Bunlarda ilginizi çekebilir
Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.