Mars’ta İçilebilir Su Varmış

0

mars-su2004 senesinden bu yana NASA tarafından Mars’ta keşifte bulunması için gönderilen Opportunity Uzay Aracı, Kızıl Gezegen olarak bilinen Mars’ta bir zamanlar içilebilir nitelikte su olduğu bulgularına ulaştı. Aynı Uzay aracı tarafından yapılan araştırmalarda bu gezegenin geçmişinde su bulunduğuna dair izlere rastlanmıştı.  Geçen sene Mars’a gönderilen Curiosity ile çeşitli analizler yapan Opportunity, dokuz sene boyunca süren seyahati ile ilgili en önemli ip uçlarına da ulaşmış oldu. Daha önce aynı Uzay aracı ile yapılan çeşitli değerlendirmelerde, bu gezegende bulunan suyun asitli olduğu sonucu çıkmıştı. Şimdi ise içilebilir özelliği olan suya ulaşan Opportunity önemli bir göreve de imza atmış oldu. Bu aracın incelediği en büyük 5 kraterden birisi olan Endeavour’da 2 sene önce ortaya çıkan sonuçlarda, milyarlarca sene öncesinden kalan minerallere ulaşılmıştı.

Endeavour Krateri’ndeki kayaların temizliğini özel fırçaları ile sürekli olarak temizleyen araç, son olarak da alüminyum içeriği bakımında yoğun olan kil minerallerini ortaya çıkarmıştı. Analizlere sonucunda, minerallerdeki pH seviyesi, nötr olan suda oluşuyordu. Bulunan kil, su ile kayaların etkileşmesi sonucunda ortaya çıkıyor. Her kayada farklı killer ortaya çıkarken, buna sebep ise, suyun sahip olduğu ve asit, nötr ya da tuzun pH değerini etkilemesi. Araştırma ekibinin başındaki kişi olan Gezegen Bilimci Steve Squyres, daha önce elde edilen bulgulardan farklı olarak, içilebilir su bulduklarını ve bu suyun sahip olduğu kimyanın yaşam için elverişli olduğunu ifade etti.

NASA tarafından “Dış gezegende en fazla yol kat eden uzay aracı” unvanını kazanan Opportunity, bulduğu temiz su kaynağı ile tarihe de geçmiş oldu. Nature Geoscience Dergisi ise yayınlamış olduğu araştırma sonuçlarında, 3 milyar yıl önce Mars yüzeyinde 3’te 1 oranında su olduğunu belirtmişti.


Bunlarda ilginizi çekebilir
Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.