Facebook’tan İçerik Paylaşım İtirafı

0

face-paylasim-itirafiDünyaca ünlü sosyal paylaşım ağı Facebook, “Tartışmalı ve Zararlı” içeriklere karşı mevcut önlemlerin yeterli olmadığını kabul etti. Dev şirket, konuyla ilgili politikalarını da gözden geçireceğini açıkladı. Medya grupları, kampanya grupları, reklam şirketleri ve feministlerin kararlı tutumu sonrasında geri adım atmak zorunda kalan Facebook, şiddet konusunda teşvik edici özelliğe sahip olan sayfaların kaldırılması konusunda da baskı görüyor. Şirketten yapılan “Çok daha iyisini yapabilmemiz gerekir ve bunu yapacağız” açıklaması, durumun artık eskisi gibi olmayacağını göstermesi açısından önemli. Facebook’un kamu politikası sorumlusu olan Marne Levine tarafından yapılan açıklamada ise, kullanım kurallarını hiçe sayan içerik ile ilgili olarak bir sistem üzerinde çalıştıklarını ancak bütün içeriğin kaldırılması konusunda sorunların tam olarak çözülemediğini ifade etti.

Facebook, bir videoda, kafası kesilen bir adamın görünmesi ile ilgili olarak istenen videonun silinmesi taleplerine kulaklarını tıkamış ancak gelen yoğun eleştiri ve protestolar karşısında Mayıs ayında geri adım atmak zorunda kalmıştı. Facebook’ta nefret içeren söylemler konusunda personelin eğitildiğini söyleyen Levine, kuralları yeniden gözden geçireceklerini ve çok daha detaylı çalışmalar yapacaklarını kaydetti. Yaşanan tüm bu olayların ardından, Facebook’a tepkiler dinmiyor. Şikayet ve istekler konusunda kullanıcılarına geç yanıt veren ve uzlaşmaya yanaşmayan dev şirket, protestoların hedefi olmaya devam ediyor. Kadınlara yönelik şiddet konusunda yaşananlarla ilgili olarak bir kampanya düzenleyen Everyday Sexism Project isimli grup, konuyla ilgili adım atması için Facebook aleyhine imza kampanyasına girişmişti. Kampanya sonrasında 225 bin imzaya ulaşmayı başaran grup, dünyaca ünlü sosyal ağa bu imzaları iletmişti.

Facebook genel manada kullanıcıların hoşnut olmadıkları içerikler konusunda adım atmaya yanaşsa bile, bunu oldukça uzun bir süre geçtikten sonra yapıyor. Tepkilerin artmasının ve olağandan çok daha insanın tepkisini çekmesinin nedeni de bu olarak görünüyor.


Bunlarda ilginizi çekebilir
Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.