Google Haritada Tek Büyük Oluyor

0

google-hamleDünyanın en büyük arama motoru olan Google, Waze’i satın almasına çok yaklaşmasının ardından, harita servisi hizmeti veren en büyük kuruluş durumuna gelmek üzere. Güçlü rakipleri ile olan çekişme sonrasında ciddi bir atakta bulunan Google, navigasyon sektöründe “Hakim” konuma gelme aşamasında. İsrailli şirket için yapacağı 1.03 milyar dolarlık ödeme ile bolca konuşulan arama motoru, Facebook ile girdiği yarışı da kazanacak gibi görünüyor.

Akıllı telefon ve tablet pazarındaki dijital harita servisleri, oldukça önemli boyutlara geldi.  Sürücülere kolay bir şekilde yol bulmayı sağlayan Waze isimli bu servis, Apple’ın da gündemine gelmişti. Bu alanda kıyasıya bir rekabetin olacağı öngörüsü ile satın alma çalışmalarına giren dev şirketler, pastayı kapma telaşı ile hareket etmeye başladı. 15 senelik tarihindeki 4. en büyük satın almayı planlayan Google, İsrailli şirketi bünyesine katarak, en büyük olmaya çalışıyor.

Mobil uygulamalar ve navigasyonun büyüyen reklam pazarı, teknoloji devlerini peşinden koşturuyor. Endüstri analisti olan Julie Ask tarafından yapılan değerlendirmede; haritaların, akıllı telefon hizmetleri arasındaki en önemli servis konumuna gelmek üzere olduğunu ve zamanla bu konuda harcanana zamanın da artacağını vurguladı. S&P Capital IQ şirketinin analisti Scott Kessler de konu hakkında “Küresel harita konusunda Google bu satın alma ile lider konuma gelecek” şeklinde konuştu. Hem Android hem de iOS kullanan cihazlara yüklenebilen Waze, 190 ülkede 50 milyon kullanıcıya sahip. GPS cihazları üzerinden kullanıcıları vasıtasıyla trafik akışı hakkında bilgi alan Waze, diğer kullanıcılara yardımcı oluyor. Dünya genelinde en fazla İsrail’de kullanılan uygulama, Los Angeles’de tahmini olarak yüzde 10 oranında bir kullanım sıklığına sahip. Özellikle navigasyonun çok daha zor olduğu bölgelerde kullanıma uygun olan Waze, büyük avantajlar sunarak, kullanıcılarıyla paylaşıyor.


Bunlarda ilginizi çekebilir
Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.