Samsung Borsada Teklemeye Başladı

0

s4-satisDünyanın en büyük akıllı telefon üreticileri arasında yer alan Koreli teknoloji devi Samsung, Galaxy S4 satışlarının düşmesi üzerine bir günde en büyük düşüşü yaşamış oldu. Hisse senetlerindeki yüzde 6 oranındaki düşüşün ardından, 12.4 milyarlık bir kayıp meydana geldi. Geçtiğimiz haftalarda satış adetini 10 milyon adete çıkaran S4, toplamda ise 80 milyon adet satılacak şeklinde bir öngörü oluşturmuştu. Ancak işlerin ters gitmesi yatırımcıların büyük bir tedirginlik yaşamasına neden oldu. Yüzde 20 ve 30 gibi büyük rakamlarda yaşanan düşüşlerden sonra, satış adeti 7-8 milyona gerilemiş oldu. Her ne kadar çok fazla satış rakamı olarak görülse de yaşanan ani düşüşün, ciddi manada sorun oluşturduğu biliniyor.

Samsung Galaxy S 4 satış rakamlarının oldukça kaygı verici hale gelmesinin sebebi olarak ise giriş ile orta segment ürünlerinde artan kalite olarak görülüyor. Samsung’un oldukça kaliteli ürünleri piyasaya bir bir sürmesi sonucunda, üst segmentteki rağbetin de azalması sorunu ortaya çıktı. Alınabilirlik konusunda oldukça rahat bir özelliği bulunan bu segmentteki ürünler, kullanıcıların bütçelerini sarsmadan, kaliteli akıllı telefonlara sahip olmasını sağlıyor. Samsung’un yaşadığı bu ani düşüşle ilgili olarak yapılan uzman yorumlarında, aslında durumun beklenen bir sonuç olduğu ve hisse senetlerinin belirli dönemlerde böyle çalkalanmalar yaşamasının normal olduğu ifade ediliyor.

Akıllı telefon pazarı gibi rekabetin yoğun olduğu piyasalarda buna benzer durumların sıklıkla yaşanabileceği ve bu durumun Samsung’un büyümesinde herhangi bir olumsuzluğa neden olmayacağı görüşü hakim durumda. Öte yandan Samsung’un liderliğini ele geçirdiği pazarda bundan sonra neler olacağı da daha fazla merak edilir duruma geldi. Apple gibi bir rakibin yanı sıra HTC gibi sektör oyuncuları da büyükleri zorlamaya başladı.


Bunlarda ilginizi çekebilir
Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.