İngilizler Uzaktan Kumandalı Buldozer-Tank Geliştirdi

0

uzaktan-kumanda-boldozerİngilizler tarafından geliştirilen ve askeri mühendislik konusunda önemli bir gelişme olan buldozer tank, büyük ilgi gördü. Terrier isimli bu araç, savaş alanlarındaki çok ağır inşaat çalışmalarını sürdürebilmesinin yanı sıra, sahip olduğu makineli tüfek ile de düşmanlar için tehlikeli oluyor. İngilizlerin yeni nesil tankı olan Terrier, ağaç devirme, yol açma, kuyu kazma, yük taşıma, köprü inşası gibi çok değişik konularda etkili olan bir buldozer tank olarak hizmet verecek. Kraliyet Ordusu Mühendisleri Kolordusu ile birlikte BAE Systems isimli şirket tarafından geliştirilen bu çok yönlü araç, halen kullanımda olan FV180 Harp Mühendislik Traktörü’nün (CET) yerine kullanılacak.

Tümsek ve çukurların ortadan kaldırılması, yol çalışmalarının yapılması konusunda, savaş sırasında büyük bir destek veriyor. Savaş alanını orduya hazır bir şekilde teslim etmek görevi de bulunan bu zırhlı araç, makineli tüfeği ile de savunma görevini üstlenecek. Cepheye taşınması gereken silahlar ve askeri malzemeler konusunda destek alınacak olan buldozer tank, çok fonksiyonlu ve işlevsel bir araç konumunda. 30 ton ağırlığında, 6 metre uzunluğunda ve 2.5 metrelik genişlikteki araç; Airbus A400M ve C-17 Globemaster III gibi araçların savaş alanına taşınması görevlerini de yerine getirebilecek.

700 beygirlik bir güce sahip olan Terrier, Caterpillar C18 Dizel Motor bulunduruyor. Saatte 70 km’lik sürate kadar çıkabilen buldozer tank, 600 km’lik menzile sahip. 60 derecelik yüksekliklere tırmanabilen bu araç, 5 tona kadar ağırlıkların taşınmasını sağlayabiliyor. 2 metre boyundaki siperleri delip geçen Terrier, ön bölümünde 3 tonluk kepçe taşıyor. Aracın yan tarafında ise kazı makinesi bulunurken, bu makine aynı zamanda forklift ve kaya delgisi şeklinde de kullanılabiliyor. Belirli bir mesafeye kadar uzaktan kumanda ile kontrol edilebilen Terrier, B-2 hayalet uçaklarında bulunan “Elektronik Kontrollü Sürüş Sistemi” ile kontrol edilebiliyor. Mekanik sürüş sisteminden farklı olan bu sistem, elektromekanik aktüatör ile insan-makine arayüzü biçiminde kontrole olanak sağlıyor.


Bunlarda ilginizi çekebilir
Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.