Google’da Siteyi Yukarı Taşımak

0

Hepimizin bildiği ve günde belki de on kereden daha fazla kez kullandığı arama motoru olan Google şuan dünyada en iyi arama motoru konumunda. İnternet kullanıcıları Yandex, Yahoo, MSN, Bing gibi arama motorlarını neredeyse hiç kullanmıyor. Hatta çoğu kullanıcı, kullandıkları tarayıcıların ana sayfası olarak Google.com adresini ayarlıyor. Herkes aramasını bu motor üzerinden yapıyor. Hatta adres çubuğuna yazıp direkt olarak sayfaya gitmek yerine Google arama motoru üzerine yazıp da oradan siteye erişim sağlayan çok fazla insan da var.

Bazıları Google girerken bile Google kullanıyor. Tuhaf ama gerçektir. Gelgelelim, bu başarılı firma uzun yıllar boyunca “en iyi arama motoru” unvanını hep elinde tuttu ve şuan tahtı onun elinden alabilecek başka bir alternatif arama motoru yok gibi görünüyor. Çünkü insanlar Google arama servisini diğerlerinden çok daha güzel ve başarılı buluyorlar. Demem o ki, Google rakip olabilecek başka bir arama motoru şuan için görünürlerde yok gibi duruyor.

Google, insanların istedikleri bir yere ulaşmaları için kullandıkları bir yok. Sizin de kendinizi insanlara ulaştırmak için geçeceğiniz kapının bileti olabilir. Arama motorlarının çalışma prensibi vardır ve eğer siz bu prensibe uyup iyi bir çalışma gerçekleştirmeyi başarabilirseniz web siteniz veya sahip olduğunuz blogları arama sayfasında üst sıralara taşıyabilirsiniz. Bunun için yapabileceğiniz birçok yol var.

Öncelikle sitenizin bir haritası olması gerekiyor. Yani bilinen adı ile “sitemap” sistemine sahip olmalısınız. Sitenin durumu, güncelliği, içerikleri ve görselliği sitemap sayesinde ortaya çıkar ve Google sitemap yardımı ile sitenizin ne olduğunu anlar. Bildiğiniz gibi Google arama sistemi bir insan değil ve dolayısıyla algılamak için böyle şeylere ihtiyaç duyuyor. Sitemap da sitenizden sinyaller gönderebilmeniz için mükemmeldir.

İkinci olarak sitenizin yapısı geliyor. Google sistemi sitenin nasıl oluşu ile değil de kullanıcılara nasıl bir şey sunduğu ile ilgileniyor. Eğer siteniz kullanışlı ise, gelen üyeler aradıklarını hiç zorlanmadan saniyeler içinde bulabiliyorsa sitenizin kullanabilirliği yüksektir ve Google bu durumda sizi ona göre yükseltecektir.

Gelelim güncelliğe. İnsanlar eski şeyler görmekten pek hoşlanmazlar. Durgun, uzun süre önce güncellenmiş bir site için ziyaretçi sayısının artması pek muhtemel değildir. Bu sebeple sitenizin yeni içerikler ile güncellendiğinden sürekli emin olun ve sitenizi başıboş bırakmayın. Sürekli bu tutumu sergilemek durumundasınız. Aynı zamanda güncellemek için kullandığınız materyallerin de kaliteli olması gerekmektedir. Kopya içeriklerden kaçınmalı, mümkün olduğu kadar uzun ve bilgilendirici yazılar yazmalısınız.

Aynı zamanda diğer sitelerden, özellikle sosyal medya üzerinden sitenizi tanıtmayı, alanınızdan insanlarla iletişim halinde olmayı unutmayın. İnsanlar zaman geçtikçe sizi platformlardan takip etmek isteyecektir.

Siteniz ne kadar güncel, kaliteli ve kullanıcılarla iletişiminiz ne kadar iyi ise sitenizin sıralamada yükselme ihtimali de o kadar yüksek olur. Google kendinizi sevdirin.

Ayrıntılı bilgi için; http://www.timurdemir.com.tr/googleda-sitenizi-yukseltmek/


Bunlarda ilginizi çekebilir
Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.