iPhone Hafıza Temizleme İşlemi Nasıl Yapılır?

0

iphone-hafiza-temizlemeSürekli indirilen uygulamalar, internette dolaşıldığı için pek çok yer kaplayan çerezler gibi bir sürü şey telefonlarda yer kaplayarak, kasma gibi çeşitli problemleri de beraberinde getirmektedir. Bunun için belirli periyotlarda telefonların hafızası temizlenmelidir. Böylece telefondan daha fazla verim alınabilmektedir.

Neler yer kaplıyor?

iPhone’daiOS8.4 sürümüne dek yüklü olan uygulamaların, ön bellek dosyaları bazı yöntemlerle çok pratik biçimde telefondan temizlenebilmekteydi. Fakat Apple, iPhone’da uygulama önbellek temizleme işlemine imkan veren Sandbox uygulamasını iOS8.4 ile iptal etmiş durumdadır. Telefonlarda bir uygulama uzun bir zaman kullanıldıktan sonra, aşırı yer kaplayan bir uygulama haline gelmektedir. Bir diğer yer kaplayan şey ise, iPhone’daki uygulamalardan bağımsız bir şekilde meydana gelen sistem önbellek dosyaları da hafızada oldukça fazla bir alana yayılmaktadır. AppStore’dan indirilen uygulamaların önbellek dosyaları iPhone’da kalarak telefonun hafıza alanını yavaş yavaş tüketiyor. Bundan dolayı eğer uzun bir işlem gibi gelmezse, en sağlıklı yollarından biri, uygulamayı silip tekrardan yüklemek olmaktadır. Fakat bu yol pek çok kişiye zor gelebileceği için diğer yolu da konuşmak sağlıklı olacak.

Uygulanacak adımlar

İlk aşama olarak, telefonunuzun bilgisayara bağlanmasını sağlayın. Daha sonra, iTunes uygulamasını bilgisayarınızdan açın, eğer yüklü değilse, mağazadan uygulamayı indirebilirsiniz. iTunes uygulaması üzerinden üst kısımdaki iPhone simgesine basın. “şimdi yedekle” butonuna basarak, telefonunuzun yedeğe alınmasını sağlayın. Eğer bu yedekleme işlemini tamamladıysanız, sonra “Yedeklemeyi Geri Yükle” seçeneği ile almış olduğunuz yedeği iPhone’a geri yüklenmesini sağlayın. Telefonunuza yedeklemeyi geri yüklendikten sonra ayarlarınız, uygulamalarınız ve uygulama ayarlarınız da tıpkı eski biçimdeki gibi olacaktır. Bu işlem belli zamanlarda uygulanmalıdır. Yapılan bu işlemlerden sonra iPhoneniz, eskisine nazaran bir ya da üç GB arasında bir alana kavuşmuş olacaktır.

 

 


Bunlarda ilginizi çekebilir
Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.