Kredi Notu Nasıl Yükseltilir

0

Kredi notu, günümüzde hemen herkesin diline pelesenk olmuş bir not çeşididir. Türkiye Merkez Bankası tarafından tutulan bankacılık profillerinizde bulunan bu not sayesinde, kredilerinizi çekebilir, kredi kartı başvurularınızı onaylatabilir ve araç kiralamada da avantajlar kazanabilirsiniz. Yani, günümüzde pek çok işlevi olduğu oldukça aşikâr. Ancak, bir yönden de sadece tek bir not ile bu kadar şeyin yapılabilmesi, bir dezavantaj olarak karşımıza çıkabiliyor. Bunların önlenmesi ve kredi notunun “iyi” bir şey olabilmesi için ise; kredi notunuzun yüksek olması şart. Bu notun yüksek olması veya yükselmesi ise bazı insanlar için oldukça zor. Örneğin, kara listeden henüz çıkan bir insan için, bir kredi alabilmek çok zordur keza kredi notunu yükseltmesi de öyle. İlk birkaç yıl, neredeyse kara listedeymiş gibi davranılır. Bu sebepten, kredi notu yükseltme yöntemleri altında bugün sizlerle birkaç ilginç şey konuşacak ve kredi notunuzu nasıl yükseltebileceğinizi anlatacağız.

Düzenli Bankacılık Ödemeleri

Bankacılık ödemelerinizi -kredi, kredi kartı ödemesi vs.- düzenli yapmanız halinde, kredi notunuz çok kolay bir şekilde, kısa sürede yükselebilir. Elbette, bu bir ilk adımdır ve sadece ödemeleri düzenli yapmanız halinde karşınıza bu şekilde çıkacaktır ancak ödemeleri düzenli yapmaz iseniz, bir gün de olsa geciktirirseniz; kredi notunuz nötr konumda ya da düşük konumda kalacaktır. Kredi notunuzu öğrenmek ve takip etmek, sizin bu gibi durumlarda yararınıza olabilir. Özellikle, bankacılık ödemelerinizi erken yaptığınız aylarda kredi notunuza bu durumun yansıyacağını kolaylıkla gözlemleyebilirsiniz.

Otomatik Ödeme Talimatı

Yine, tıpkı bankacılık ödemelerini yaptığınız gibi faturalarınızı da -banka işleri dışında- düzenli ödeyebilmek adına “bankanız aracılığı ile” ödemeniz, işinize yarayacaktır. Fatura ödemelerinizde bankanızı kullanmanız yahut direkt otomatik ödeme talimatı sağlamanız, hem sizin faturalarınız için gecikme zammı yaratmayacak hem de oldukça kolay bir biçimde tarafınıza kredi notunu yükseltecek bir sebep verecektir. Ne kadar fazla faturayı bankanız aracılığı ile öderseniz, o kadar artacaktır kredi notunuz zira yapacağınız meşkaleyi bankanız aracılığı ile yaptığınız için otomatik şekilde bankanız ile aktif olarak çalıştığınız da gözlemlenebilecektir. Dolayısı ile, kısa süre içerisinde bu durum kredi notunuza yansıyabilir.


Bunlarda ilginizi çekebilir
Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.