Kredi Notumu Nasıl Hesaplayabilirim?

0

Bu soru hemen hemen herkesin başına gelen bir durumdan müzdarip olduğu ve kendisine sıklıkla sorduğu bir soru. Findeks’e para vermekten bıkanlar, aboneliklerini artık iptal etmek isteyenler, bedava kredi notu sorgulama uygulamalarına inanmayanlar ve benzeri tipteki pek çok insanın ortak sorunu olan kredi notu hesaplama sorunsalı bağlamında, bugün sizler için kredi notunuzu nasıl hesaplayabileceğinizi, oranlarını sunarak göstereceğiz. Oranların, her biri merkez bankası tarafından belirlenmiş oranlar ancak bunların değişip değişmediği de kesin değil zira her yıl ya da belli periyotlarda merkez bankası toplantıları kapsamında bu not değerleri yüzdeleri, değişebiliyor ve bunlar genelde bize yansımıyor. Bunların sadece tahmin olduğunu belirtmekle beraber, her kredi notu sorgulama aracının da tahminlere dayalı olarak sonuç verdiğini belirtmekte yarar var. Tamamı ile kendi yüzdelerini kullanan bu servisler yalnızca bankalardan destek alarak kendilerine belli başlı tüyolar alan servislerdir.

Kredi notunu hesaplamak amacı ile kullanılan pek çok husus var. Bu, bireyin borç durumundan tutun da yakın dönemde kullandığı kredi kartı sayısına, kullanım oranına, kullanıcının kişisel bilgilerine, kredi ve kredi kartı durumlarına kadar uza gider. Özellikle kredi notunun hesaplanması konusunda bireyin aylık geliri ve sigorta durumu, yine sahip olduğu biçerdöver ve mal durumu önemlidir. Eğitim durumu, çalışma durumu da bir nevi etken olabilir. Kredi kayıt bürosu tarafından tutulan bu değerler, bireyin durumlarını dikkatli bir şekilde inceledikten sonra kendisine uygun bir profil ve not oluşturmaktadır.

Kredi notunuz oluşturulurken %30 değerinde bir durum; kredi kartı ve kredi durumunuzdan gelmektedir. Kredi kartı ve Kredi durumlarınızdan kasıt, tamamı ile ödeme ve düzenli ödeme durumlarınızdır. Özellikle yüzde otuz gibi bir değerin bu minvalde, önemli olduğunun altını çizmek gerekir. %25’lik bir değer ise; bireyin borç durumunu gözetir. Bireyin ne kadar borcu vardır, genel olarak devlet kurumlarına ve bankalara bakıldığında profil durumu nedir; bunlara dikkatlice bakılır. Kredi başvurularının sıklığı da; %20 gibi bir değere etki eder ve bu sebepten sık sık kredi başvurusu yapmanız, bankacılar tarafından da önerilmez. Geriye kalan %15’in kısım ise tamamı ile sürekli kredi kullanan ya da kullanmayan kişilerin durumuna göre değişmektedir. Son zamanlarda ne kadar kredi kullanmıştır gibisinden sorular, bu değeri kapsamaktadır.

Bir danışmanınızın olmadığı takdirde, tek başınıza kredi notu hesaplamanız, epey zor olabilir.


Bunlarda ilginizi çekebilir
Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.