Odin Nedir?

1

Genelde, Android işletim sistemine sahip cihazlar bir süre sonra kendini bırakmak sureti ile neredeyse hiçbir şey yapamaz hale gelip, hantallaşırlar; bu gibi durumlarda ise yazılım güncellemeleri devreye girer. Cihazınızın verdiği orijinal yazılım güncellemeleri değildir bunlar zira zaten cihazınız resmi yazılım güncellemelerinden ötürü hantallaşmış olabilir. Bunların yanında, geliştiricilerin Android’in açık kaynağından yararlanması ile oluşturduğu Rom’lar kullanılabilir. Bu romları atmak amacı ile ise; Odin, anahtar programlardan bir tanesidir. Odin sayesinde, yazılım güncellemelerini kolayca yapabildiğiniz gibi yine kolay bir şekilde telefonunuza rom port edebilirsiniz. Rom port etmek terimi, telefonunuzun resmi romunun silinip yerine resmi olmayan bir geliştirici romunun eklenmesi halidir. Bu tür hallerde; hiçbir şekilde sorumluluk kabul edilmez ve tüm sorumluluk cihaz kullanıcısına aittir. Bu tür durumlarda, yine garanti kapsamının dışına çıkar cihaz. Odin’i kullanmak bu sebepten riskli ve kendi sorumluluğunuzda bir işlem olarak bilinir. Genelde, resmi romlar dışında herhangi bir rom sırf bu sebepten tercih edilmeyebilir.

Geliştirici Romları işe Yarar mı?,

Elbette, geliştirici romları işe yaramaktadır. Zira, daha hafif bir rom örneğin, cihazınızı daha hızlandırabilir ya da bağlı kalınan programlardan sizleri arındırabilir. Bu nasıl mı olur? Şöyle ki, cihazınızın bağlı olduğu, sponsor ya da reklam amaçlı bazı uygulamalar vardır ve bunlar kaldırılamaz. Arka planda zaman zaman çalışıp Ram belleğinizi harcarlar ve şarjınızı da yerler. Bu sebepten, çoğu zaman geliştirici romları tercih edilir zira bu romlarda dilediğiniz programları kaldırıp yükleyebilmeniz mümkündür. Böylece, sizler için herhangi bir ağırlık yaratmazlar.

Geliştirici romları, pek çok tipi ile yine, kullanıcı dostu olabilmektedir. Oyun oynamak için, sadece telefonda takılmak için, sadece internet kullanmak için optimize edilmiş ve şarjlarınızı bu yönde optimize eden romlar, mevcuttur.

Geliştirici Romları ve Odin

Odin ile geliştirici romlarını yüklemek için öncelikle telefonunuzu root etmeniz gerekmektedir. Telefonunuzu root etmek için, dilediğiniz marka ve modele uygun root aplikasyonunu telefonunuza yüklemeniz ve yönergelere uymanız gerekmekte. Bunu, xda developers sayfasından yapabilmeniz kolaylıkla mümkündür. Yine, geliştirici romları da xda forumlarında bulabilmeniz mümkün. Dünyanın en büyük rom geliştirici android sayfası olan xda’da hemen hemen her telefon modeline uygun root ve rom ürünlerini bulabilirsiniz.

 


Bunlarda ilginizi çekebilir
1 Yorum var
  1. Oyun Oyna

    Açıklayıcı olmuş.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.