Öğrencilere Burs Veren Kurum ve Kuruluşlar

0

Öğrencilik, en zor dönemlerden biri olmakla beraber, aynı zamanda en eğlenceli dönemlerden biridir de insan yaşantısında. Günümüzde, özellikle burs veren kurum ve kuruluşların artması, öğrenciliğin biraz daha kolay geçmesini sağlayabiliyor. Ancak, öğrenci her gün yine ve yine makarna yemekten kendini alamıyor… Zira, para geldikçe, ihtiyaçlar -her nedense- daha fazla artıyor ve o para bir şekilde bitebiliyor… Eh, bu da öğrenciliğin şanından gelse gerek.

Bugün, sizlerle öğrencilere burs veren kurum ve kuruluşları sıralayarak, nereden burs alabileceğinizi, hangi kurumların, nasıl ve ne şekilde burs verdiğini ve bunlara nasıl başvuru yapabileceğinizi tartışacağız.

Dernekler

Özellikle, şehrinizin ya da köyünüzün isminde dernekleriniz mevcut ise, bu derneklere başvurarak burs alabilmeniz mümkün. Bu burslar, genelde tek seferlik olmak kaydı ile; işe yarayabilecek para kaynaklarından bir tanesidir. Özellikle, derneğin tabiri caiz ise eli kolu uzun ve bol üyesi var ise; bu dernekler ile iletişime geçerek aylık burs bile kazanabilirsiniz. Genelde, web sitelerinde yayınlanan duyurular aracılığı ile bu bursları veren kuruluşlara ulaşabilmek için; bir telefon numarası, çok daha iyi bir yol olacaktır.

Vakıflar

Yine, devlet destekli ya da özel kuruluş destekli vakıflar; burs vermekte önde olan kurumlardan bir diğeri. Her yılın belli aylarında, belli vakıflar burs başvurularını açabilir ve sizler bunlara başvuru yaparak kolay bir şekilde bursunuzu, akabinde de vakfa dair iş yerlerinde stajınızı dahi elde edebilirsiniz. Vakıfların, en güzel yönü de bu olsa gerek zira yapılan her işlem size bir kazanç ve gönüllülük ortamı esasında; bir ihtiyaç dahilinde karşılanma teminatı kazandırmakta.

Şirketler

Her yılın belli zamanlarında, yine büyük şirketler burs başvurularını lisans öğrencileri için açabiliyorlar. Kimi şirketler, sadece ilgi alanlarına yönelik bölümlerden öğrencilere burs verirken kimi şirketler hemen her daldan öğrenciye burs vermesi ile ünlü. Sizlerin de burs ihtiyacı var ise, bu şirketlerin (örneğin, koç, sabancı gibi) burs başvurularını takip edebilir ve süreci kendi gözlerinizle görüp başvurunuzu direkt olarak yapabilirsiniz. Kolay, aynı zamanda basit bir yoldan para kaynağı yaratabilmenize olanak sağlayan bu burs tipi de; öğrencilik sürecini kolaylaştıracak bir diğer fırsat.


Bunlarda ilginizi çekebilir
Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.