Papaz Kaçtı Nasıl Bir Oyundur

0

Ne poker kadar fazla kuralı var ne de pis yedili gibi cezası. Kart oyunlarında en çok tercih edilen papaz kaçtı hem eğlenceli hem de kolaydır.

Genellikle 4 ya da daha fazla kişiyle oynanan papaz kaçtı, 52 kartın içinden papazlar ayıklanarak oynanır.

Kâğıtları ellerine almış oyuncular birbirine göstermeden aynısından iki tane olan kâğıtlarını ayırırlar ve ellerinde sadece tek olan kâğıtları kalır. Tek olan kâğıtlar her oyuncunun elinde kapalı bir halde tutulur. Her oyuncu elinde kaç adet kâğıt kaldığını açıklar. En fazla kâğıda sahip olan oyuncunun sol tarafında yer almakta olan oyuncu bu oyuncudan kart çeker ve oyun başlar.

Papaz Kaçtı Oyununun Kuralları

  • Oyunda sırasıyla her oyuncu yanında ki oyuncunun destesinden bir kart çeker. Çekilen kâğıdın eşi oyuncuda varsa çift olan bu kâğıtlar dışarı atılır.
  • Oyundaki amaç kesinlikle elde papaz bırakmayı kâğıtları eşleyip dışarı atmaktır.
  • Kartlarını tüketen oyuncular bir bir elenir.
  • Sona kalan iki oyuncu papazı birbirlerine atmaya çalışırlar. Eldeki desteler asla gösterilmemelidir ki rakip stratejinizi anlamasın.
  • Oyunun işleyişi çok basittir her kartın eş olması ve en sonunda yine eşleşerek elenmesi üzerine kurulmuştur. Üç papazın ikisi eşleşecek son bir tane kalan papaz ise sahibine oyunu kaybettirecektir.
  • Şansınız yaver giderde papaza denk gelmeseniz ya da elinizde olan papazı arkadaşınızın çekmesini sağlayabilirseniz, oyunun kazananı tebrikler sizsiniz.

Bunlarda ilginizi çekebilir
Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.