SGK Soru Cevap

Android Instagram’da Fotoğraflara Zoom Yapma Yöntemi

Salyangoz Kremi Kullananlar

Pernisiyoz Anemi Nedir

SIM Kart Hacklendi

Teknoloji 11 Ağustos, 12:26'de eklendi

sim-kart-hacklendiŞu ana kadar hiçbir şekilde hack’lenme yaşamayan SIM Kartlar, her zaman oldukça güven duyulan bir dijital alan sundular. Ancak SIM Kartlarda bir açığın bulunması ile dünya genelindeki cep telefonları için büyük tehlike açığa çıkmış oldu. Alman Siber Güvenlik Şirketi’nin Kurucusu ve Sahibi olan Karsten Nohl, yapılan araştırma sonuçlarına göre, dünyadaki cep telefonlarının yüzde 25 gibi bir oranında açık tespit ettiklerini ifade etti.

Veri şifreleme standardından (DES) yaklaşık olarak 3 milyar SIM kartta bulunuyor. Bu açığın kullanılması yoluyla da cep telefonlarının kontrole uygun hale gelmesi sağlanmış oluyor. Las Vegas’ta düzenlenen güvenlik fuarında konuşan Karsten Nohl, binden fazla SIM kart üzerinde kendisi tarafından geliştirilmiş olan yöntemin uygulanması yoluyla açık tespit ettiklerini bildirdi. Kartların 56 bitlik güvenlik şifrelerine ulaşmayı mümkün kılan çalışma sonrasında, virüslü mesajın bulaştığı telefonla banka mesajlarının yönlendirilmesi olanaklı hale geliyor. Mobil ödeme konusunda da telefonların yönlendirilmesine imkan veren bu açık, ciddi manada bir riskin ortaya çıkmasına neden oluyor. Yüzde 25’lik dilimin yaklaşık olarak 750 milyon SIM kartı anlamına geldiği düşünülürse, sorunun büyüklüğü çok daha net bir şekilde anlaşılmış olacaktır. Telefon operatörlerinin bir kısmı tarafından 3 aşamaya sahip olan DES kullandığından yöntem etkili olmuyor. Yine bunla beraber çok daha gelişmiş olan şifreleme standardı AES de bu durumun yaşanmadığı alanlardan.

GSM Birliği’ne bu araştırmanın detay ve sonuçlarını ilettiklerini söyleyen Karsten Nohl, bu duruma gerekli önlemlerin alınması gerektiğini, aksi halde yaşanacak olan sorunların oldukça büyük olacağını söyledi.

SIM Kart Hacklendi
Yazıya Oy Verin..
Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.