Sosyal Paylaşımlarınız Yüksek Olsun

1

Sitenizde yayınladığınız içeriklerin daha fazla kişiye ulaşmasını istiyorsanız site içerisinde görünümlerini etkili hale getirerek sosyal platformlarda daha kolay paylaşılabilir hale getirebilirsiniz. İşe ilk önce resimleri optimize ederek başlayabilirsiniz. Son zamanlarda resimler ve dinamik içerikler daha popüler hale gelmeye başladı. Hatta kullanıcılar yazılara göz gezdirmek yerine ilgilerini çeken resim ve videolar üzerinden incelemeye başlayabiliyorlar.

Bu nedenle bu resim ve diğer renkli içeriklerin sosyal platformlarda kolay paylaşılabilmesini uygun kılmalısınız. Vereceğiniz sosyal mesajda site içeriğinin çok güzel görünmesine ihtiyacınız olmaktan ziyade geliştirmek istediğiniz sayfa linkini kopyalayıp sosyal bir mesaj oluşturabilirsiniz. Resimlerin boyutları uygun görünmüyorlarsa kırpma, yeniden boyutlandırma ve biçimlendirme yapmayı deneyebilirsiniz.

Genelde kare şeklinde olan resimler facebook ve pinterest tarzı siteler hariç daha uygun bulunurlar. Her sosyal platformun kendilerine özel uygun resim boyutlandırması vardır ki bunları analiz ederek en uygun boyutu seçmeniz gerekmektedir. Platformlar zaman zaman kendilerini güncellerler. Doğal olarak resim boyutları da güncellenebilir temaların içerisinde olabilir. Bu yüzden güncellemelere karşı takip içerisinde olmalısınız.

Daha sonrasında resmi zenginleştirmeye yönelik bazı iyileştirmeler yapmanız gerekmektedir. Oldukça popüler olan akıllı telefonlarda etkili görünüm sağlamak için resimlerin basit ve mobil dostu olması olmalıdır. Her şeyden önce sizin de bir ön izleme yaparak kontrol yapmanızda fayda vardır. Bununlar birlikte önemli olan esaslardan bir diğeri meta verisi olup bu sayfanın başlığı ve içeriğidir.

Meta verilerinin takip edebilme açısından basit ve anlaşılır olması kolaylık sağlayacaktır. Başlık belirlerken kısa ve etkileyici olmasına özen gösterilmelidir. Açıklamalar doğal olarak daha uzun olacağı gibi bu da abartılmamalı ve 250 karakterin altında tutulmalıdır. En önemli detaylardan biri de anahtar kelimelerdir. Anahtar kelimeler sosyal platformların kendi arama motorlarında paylaşımın öne geçmesi için önemli bir ayrıntıdır. Anahtar kelimeler hem yazacağınız yazının alanını arttıracak hem de arama yapılırken sizi ön sıralara geçirecek bir fırsattır.

Bir diğer dikkatli davranmanız gereken nokta paylaşma butonlarıdır. Bağlantınızın paylaşımını kolaylaştırmak için site tasarımınıza uygun olan paylaşım butonunu belirleyip kullanmanız iyi bir seçim olacaktır. Özelleştirme, takip edebilme ve uygun yerleştirme unsurlarına önem verdiğiniz takdirde doğru butonu seçmek sizin için daha kolaylaşacaktır.

Örnek değerlendirebilmek için Twitterin butonunu göz önüne alabilirsiniz. Twitter butonları insanların bağlantıları kolayca paylaşılabilir halde tasarlanmıştır. Bazı insanlar paylaşımın kaynağını yani sizi sürekli olarak takip etmek isteyebilir. Bu yüzden size ulaşabilmeyi kolay hale getirmelisiniz. Herhangi bir tür analiz çözümü belirleyerek kısaltmalar uygulayabilirsiniz. Bu kısaltmalar üzerinden paylaştığınız içeriğe ulaşılıyorsa eğer kısaltmanın anlaşılır olması gerekli olup aynı zaman da size de sağlıklı, sorunsuz bir şekilde ulaşımı zorlaştırmayacaktır.

Son olarak paylaştığınız bağlantıların yeni olması önemlidir. Bu; ne zaman ve kimlerin size etkileşim gönderdiğini sağlıklı şekilde takip edebilmek için de fırsat sağlayacaktır.

Son olarak kısaca toparlarsak madde madde şöyle yapılacak;

  1. Resimleriniz çok iyi optimize edilsin. Ben son zamanlarda bloguma yazılarıma eklediğim resimlere bakın 60 70kb’ı geçmez.
  2. Pinterest çok önemlidir gerçekten iyi hit kaynağı ve sitenize buradan gelen hit size olumlu etki sağlar.
  3. Meta verilerini iyileştirmelisiniz, sosyal medya için title ve desc çok önemlidir. Metalarda bunlara ağırlık verin düzgün olsun.
  4. Facebook’ta paylaştığınız içerik insanları sitenizenize gelmeye teşvik edici olsun. Güzel başlıklar açıklama ve görsel ekleyin.
  5. Sitenize sosyal paylaşım butonlarını kesinlikle ekleyin.
  6. Twitter kullanın ve mümkün oldukça RT yaptırmaya çalışın. Twitter üzerinden sitenize gelen kullanıcılarda SEO açısından çok önemlidir.

Bunlarda ilginizi çekebilir
1 Yorum var
  1. Firma ekle

    Sosyal paylaşım konusunda çok etkili bir yazı olmuş. Emeğine sağlık

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.