TSE Belgesi Nedir?

0

TSE Belgesi, açılımı Türk Standartları Enstitüsü olan ve ülke içerisinde üretilen her ürüne, hizmete belli koşullarda verilebilen bir belge türüdür. Türk Standartları Enstitüsü, bu belgeyi herkese, her ürüne vermemekle birlikte, belli kriterleri sağlayan şirketinürünlerine sağlayabilir. Bu belgeye sahip olan her firma ise TSE güvencesinde ürünlerini ürettiğini kamuoyuna bildirmiş olur. TSE’ye uygun üretim, özellikle gıda firmaları açısından oldukça önemli bir etmendir ancak bu belgenin amblemini temizlik malzemelerinde yahut daha geniş kategorideki ürünlerde de görebilmekteyiz. Bunların TSE belgesi almaları için de, farklı koşullar mevcuttur.

TSE Belgesi, her ürün kategorisine belli standartlar belirlemek aracılığı ile oluşturulmuş bir kurumdur ve bu kurumun belgesini almanız sizi güvenceli bir firma konumuna sokabilir. TSE’nin tek amacı, firmaların güvenliği olmamakla birlikte; ülkenin rekabet gücünü arttırmak da; bu amaçlar arasında sayılabilir zira ulus içerisinde ve Uluslar arası etmenlerde kalite standartları değeri çok önemlidir ve TSE belgesi, yurt dışında da geçerliliğini büyük ölçüde taşımaktadır.

TSE Belgesinin Avantajları Nelerdir?

TSE Belgesinin, pek çok avantajı mevcut.

Güvenli Ürün

TSE’li ürün, güvenli üründür. Zira standartlara uygun olarak üretilmiş ve standartlara uygun bir biçimde adım adım izlenmiştir. Bu sebepten TSE’li ürünler genelde daha fazla tercih edilen ürünler arasındadır.

Pazara Kolay Yayım

TSE’li ürünler, ulus içerisinde ve uluslarası pazara daha çabuk yayılması ile bilinir. Zira, bu ürünün pazara yayılmasını sağlayan etmenlerden en önemlilerinden biri; özellikle ülke içerisinde, TSE’dir.

TSE Belgesi Nasıl Alınır?

TSE Belgesine; başvuru sahibi firmaya ait bir noter tasdikli belge; firmaya ait etkin kişilerden gelen bir imza sürküsü; marka tescil belgesi / belgeleri ve başvuran firma ile üretici kurum arasındaki sözleşme ile başvuru yapabilirsiniz. Başvuru yapıldıktan kısa bir süre sonra TSE yetkililerince aday firma inceleme altına alınır ve belli başlı şartlarda görülen eksikliklerin düzeltilmesi istenebilir. Zira, gözlem safhasında üretim yerlerinin samsun elit escort incelenmesi, kalite ve kontrollerin sağlanması, bu kriterlerin devamlı olacağına dair yetkin bir ön görü şarttır.

 

Denetimler sonucunda TSE yetkililerinin geçer not vermesi şartı ile; firmanız üretici firma aracılığı ile TSE belgesine kolay bir şekilde sahip olabilir.


Bunlarda ilginizi çekebilir
Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.