Vergi Borcu Nereden Öğrenilir

0

Devlete vatandaşların ödediği çeşitli vergiler bulunmaktadır. Vergi borçları zamanında ödenmelidir. Vergi borçlarının zamanında ödenmemesi gibi durumlarda ise, devlet tarafından bu borçlara faiz uygulanmaktadır. Vergi borcunu öğrenmenin çeşitli yolları bulunmaktadır.

İnternet üzerinden vergi borcu sorgulaması kolayca yapılmaktadır. Vergi borcunu intvd.gib.gov.tr adresine giriş yapılarak öğrenmek mümkündür. Öncelikle, internet sayfasında yer alan Borç Bilgilendirme Servisi seçilerek T.C. Kimlik numarası ve nüfus cüzdanı seri no bilgileri doldurulmalıdır.

Sistemi takip ederek istenilen diğer bilgiler de girilmelidir. Bu bilgiler de doldurulduktan sonra vergi borcu olup olmadığı internet sitesinin sisteminde görülmektedir. Ayrıca, internet sitesinde vergi borcu tarihi de verilmektedir. Vergi borcunun tutarı gibi bilgiler de internet sitesinde yer almaktadır. Sitede vergi borcunun türü hakkında da detaylı bilgiyi görmek mümkündür.

Vergi borçlarını öğrenmenin bir diğer yolu da cep telefonundan 1189 numarasına kısa mesaj göndermektir. Gönderilecek mesaja ”BORC” yazıp boşluk bıraktıktan sonra T.C. Kimlik numarası yazılır ve anne kızlık soyadının ilk iki harfi eklenir. Daha sonra, mesaj 1189’a gönderilir. Bu adımdan sonra vergi borcunun olup olmadığı cep telefonuna bilgi olarak gelir. Vergi Dairesi’ne başvurarak da vergi borcu öğrenilebilir.

Başvuru esnasında için bir dilekçe verilir. Vergi borcu başvurusu vergi mükellefinin kendisi tarafından yapılmalıdır. Dilekçede yine, vergi durumunu sorgulayan kişi tarafından doldurulmalıdır. Bütün bu işlemler yapıldıktan sonra Vergi Dairesi tarafından borca dair ayrıntılı bir döküm verilir.


Bunlarda ilginizi çekebilir
Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.