Apple iPhone 6 Batarya Testi

0

Merhaba arkadaşlar. Iphone kullanıcıları genellikle pil ömrü uzun olsun isterler ve iPhone 6 için istisna olsun pil ömrü uzun olsun dediklerini duyuyorum. Aşağıda test raporları koyacağım bakalım durum ne gösterecek.

iPhone 6 bildiğiniz üzere büyük boyutlu olarak geldi ve bu demek oluyor ki batarya boyutuda büyük olacak. iPhone 5S ile kıyaslamay apıldığı zaman iPhone 6 : 1.810mAh ve 1,560mAh arasında değişen 250mAh gibi bir farkla bataryada üstün gibi duruyor. Tabi bunlara ek olarak iPhone 6 izmir üniversiteli eskort için 20nm boyutlarında Apple A8 işlemcisi ile karşımıza çıkıyor. Buda demek oluyor ki telefon daha az güç tüketecek. Her nasıl oluyorsa 4.7 inç ekrana sahip olan iPhone 6 selefi 4 inçlik 5Sten daha fazla güç tüketiyor. Bu tüketimin kaynağına baktığımızda ise genellikle internet ve video oynatma gibi durumlarda söz konusu olduğunu görüyoruz.

Batarya testine baktığımızda iPhone 6 yaklaşık olarak 12 saat 26 dakika gibi bir sürede puan alıyor, bu konuşmaya 3G ile başlayalım. Selefi ile karşılaştırıldığında ise 1 saat 40 dakika bir artış söz konusu oluyor. iPhone 5s geçtiğimiz zamanlarda bu testi 10 saat 46dakika gibi bir sürede geçebilmişti.

iphone 6 konuşma süresi
iphone 6 konuşma süresi

Testin web kısmına baktığımızda iPhone 6, 5S modeline göre yaklaşık olarak 30 dakika daha fazla dayandı ve 10 saat 29 dakika olarak bitiş yaptı. Model 5S’e göre daha geniş ekranlı olmasına rağmen bu sonucu görmek bizi şaşırttı. iOS8 Safari iyileştirmeleri ile daha verimli olan A8 çipi ile Apple bu konuda daha başarılı olacağa benziyor.

iphone 6 web tarama
iphone 6 web tarama

Son aşamamızda iPhone 6 batarya testinde video oynatma bileşeni büyük ekranının pil ömrü üzerinde olumsuz bir etki olduğunu gözlemlemiş oluyoruz. iPhone 5S’in 10 saat 30 dakika dayandığı nokrada iPsohe 6 sadece 9 saat 24 dakika dayanabiliyor.

iphone 6 video oynatma
iphone 6 video oynatma

iPhone 6 selefini bazı noktalarda geride bırakıyor olsada batarya testinden yaklaşık olarak 61 saat ile bitiş yapıyor. Yani bu test rakamlarına göre günde 1 saatlik kullanım yapılırsa eğer telefon bataryası yaklaşık olarak 2 günde biteceğinde hemfikir oluyoruz. 5S dayanıklılık testinde yaklaşık olarak 54 saatte kalmıştı. Eğer ki iPhone almayı düşünüyorsanız size önerimiz iPhone 6 Plus almanızdır.

iphone 6 batarya test sonucu
iphone 6 batarya test sonucu

Not: Bu yapılan testler ve aşamaları Türkiye koşullarında değişiklik gösterebilmektedir.


Bunlarda ilginizi çekebilir
Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.