Aradığınız Driverı Nasıl Bulabilirsiniz?

0

Akıllı telefonlar ve tabletler artsa da hiç biri bilgisayarımızın yerini tutmaz. Başına ne gelirse gelsin büyük bir sadakatle çalışan cihazlarımız sadece arada bakıma girmeye ihtiyaç duymaktalar. Bir virüs programı ile yapacağınız temizlik cihazın daha size uzun yıllar etmesini sağlayacaktır. Bu noktada piyasada ücretli ve ücretsiz bir sürü anti virüs programı mevcuttur. İstediğiniz bir tanesini indirmeniz ve detaylı tarama yaptırmanız çoğu zaman için yeterli olmaktadır. Ancak bazen bilgisayarlarımızı hiçbir virüs programı ıslah etmez. İşte öyle zamanlarda format atmak gerekir. Format atacak kişiyi en çok sıkıntıya düşüren de Driver arama sorunudur. Oysa nerede aramanız gerektiğini bildikten sonra Driver bulmak fazlasıyla kolay olacaktır.

Dizüstü Driver

Laptop ya da Dizüstü bilgisayarlarımız birer kapalı kasa oldukları için ana kara ek bir Driver bağlanması ancak USB’ler aracılığı ile yapılabilmektedir. Bu nedenle Laptop Driver’ı aranıyorsa sahip olduğunuz cihazın marka ve model bilgisini üretici firmanın sitemine yazmanız yeterli olacaktır. Cihazınız için uyumlu tüm Driver’ler karşınıza gelecektir. Bunlar arasından istediklerinizi indirebilirsiniz.

USB aracılığı ile harici bağlanan kartların Driver’ı da taktığınız cihazın içinden çıkıyor olacaktır. Eğer çıkmıyorsa Google’da cihazın marka model bilgileri ile arama yapmak yeterli olacaktır.

Masaüstü Driver

Masaüstü bilgisayarlar kasalarının içerisindeki donanımları istenildiği zaman değiştirilebilen cihazlar olduğu için doğru Driver’leri bulmak bazen kafa karıştırıcı olmaktadır. Ancak unutulmamalıdır ki her donanımın üzerinde marka ve model bilgisi yazar. Kasayı açmaktan korkmazsanız eğer bu donanım parçalarının üzerindeki bilgilerle gerekli Driver’leri bulabilirsiniz. Ancak bu yöntem her kullanıcı için uygun değildir. Cihaza zarar vermekten çekinen kullanıcılar için de çeşitli yazılımlar geliştirilmiştir.

Driver bulma konusunda en rahat kullanılan iki yazılım vardır. İlki CPU-Z olarak Google’da aradığınızda karşınıza çıkan programdır. Bu programı indirip kurduğunuzda birkaç dakika süren bir tarama işlemi geçirir. Bu tarama işlemi sonucunda bilgisayarınızda kullanılan tüm donanımların bilgilerini içine kaydeder. Akabinde üst sekmeleri olan bir ekran açılır. Bu ekranda hangi donanıma ait bilgileri arıyorsanız bulabilirsiniz. İngilizce olan programda Manufacturer ve model bilgileri sizi doğru driver’e ulaştırmak için yeterli olacaktır.

Driver bulma konusunda ikinci çok tercih edilen program ise Everest Ultimate Edition’dur. Bu programı bilgisayarınıza kurduğunuzda rapor bölümünden Rapor Sihirbazı ekranına geçmeniz gerekmektedir. Bu sayfada donanımla ilgili sayfaları işaretlemeniz halinde bilgisayarınız içindeki tüm donanımların marka ve model listesine ulaşabilirsiniz. Ayrıca bu marka model isimlerini tıkladığınızda indirebileceğiniz sayfalara da yönlendirme sağlayacağından işlerinizi kolaylaştıracaktır.

Birkaç Driver buldunuz ve kurdunuz ancak hala eksik Driver olduğunu düşünüyorsanız bu noktada yapmanız gereken ise basit bir kontrol işlemidir. Bu kontrol işlemini bilgisayarım simgesine sağ tıklayıp aygıt yöneticisi menüsüne gitmeniz yeterli olacaktır. Bu bilgisayarınızda takılı tüm aygıtları gösterirken karşısına soru işareti koydukları henüz tanımlanmamız Driver’lerdir. İndirip kurulum yapmanız gerekenlerdir. Bilgisayar içindeki tüm donanımların bir adı vardır. Marka model bilgisine ulaşamıyorsanız aygıt yöneticisinde soru işaretli kısımlara tıkladığınızda karşınıza çıkan cihaz isimleriyle de arama yapıp Driver’leri bulabilirsiniz.

Driver bulma konusunda dikkat etmeniz gereken en önemli konu da cihazınızın 32 ya da 64 bit oluşudur. Sistem türü olarak geçen bu bilgi kısaca bilgisayarınızın bir anda işleyebileceği işlem sayısını göstermektedir. 32 bit’lik bir cihaza 64 bit’lik bir Driver kurmak çalışmayı imkansız hale getirecektir. Bu bilgiye de bilgisayarıma sağ tıklayıp özellikler dediğimizde karşımıza açılan ekrandan ulaşabilirsiniz.

Tüm bu bilgiler eğer karışık geldiyse bilgisayarınızdaki tüm Driver sorunları için işin uzmanından yardım almanız yararınıza olacaktır.


Bunlarda ilginizi çekebilir
Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.