Esnaf Kefalet Kredisi Nedir?

0

Esnaf Kefalet Kredileri, esnafı korumak ve güçlendirmek amacı ile verilen kredi tiplerindendir ve esnaflar için kolaylaştırıcı etmenler sunar. Düşük faiz oranları, yüksek vade seçenekleri ile oldukça talep edilen bir kredi tipi olan esnaf kefalet kredisinin faiz oranları; tamamı ile devlet tarafından karşılanabilyiordu ancak geçtiğimiz sene yapılan değişikliklerden sonra yalnızca ticari kredi ile bu kredinin faizleri arasındaki fark karşılanabiliyor. Bu oranın maksimumu ise; %4,5.

Esnafın işini kolaylaştırma bağlamında oldukça güzel bir fırsat olan esnaf kefalet kredisi, tamamı ile devlet destekli ve arkasında hükümet desteğinin olduğu bir kredi tipidir. 150 Bin TL’ye kadar üst limiti olan bu krediyi Türkiye Halk Bankasından alırsınız. Başvurular, genelde dönemsel olarak açılır ancak sadece Türkiye Halk Bankasından kredi alabilmeniz ve ödeme yapabilmeniz, işleri biraz karışık kılabilir.

Esnaf Kefalet Kredisinde Aranan Özellikler

Esnaf Kefalet Kredisi almak isteyen esnaflar için pek çok etmen gerekli olarak belirlenmiştir. Bu etmenleri kendinde görmeyen esnaflar, kesinlikle başvuru yoluna gitmesin, zaten onaylanmayacaktır. Öncelikle, bir esnaflık ya da sanatkarlık yapmak için; sicil kaydı belgesi şarttır ve bu da banka tarafından sizden istenir. Ayrıca, çalıştığınız bölgeye yahut beldeye ait kurumlara -esnaf odaları ve benzeri- kaydınızın belgeleri de istenmektedir.

Esnafın, yalnızca bir adet kooperatife üyeliği bulunmalıdır ve birden çok kooperatife üyeliği bulunan her esnaf, bunlardan birinde üyeliği kalacak şekilde diğer üyeliklerini iptal edip başvurmalıdır. Aksi durumda, başvuru olumlu yanıt almayacaktır.

Bunun yanında, hem esnaf hem de kefalet kooperatifi açısından; söylediğine uygun bir mali durumu bulunmalıdır. Esnafın anlattığı mali durumu ile yansıttığı mali durumunda çelişki yaşanabilmesi durumunda, esnaf kefalet kredisinden yararlanamaz.

Esnafın, yine kredi geçmişinde ve sicilinde herhangi bir sorun bulunmamalıdır. Kara liste, ödenmemiş kredi gibi sorunlarda esnaf es geçilebilir.

Esnaf Kefalet Kredisine Nasıl Başvurulur?

Tüm bu şartları sağlamanız halinde, esnaf kefalet kredisine kolay bir şekilde başvurabilirsiniz. Aranan herhangi bir özellik olmamakla beraber yukarıdaki belirleyicileri sağlamanız halinde; dönem dönem açılan başvurulara; ilinize bağlı kooperatife giderek yazılı bir başvuru seks hikayeleri yapabilirsiniz. Başvurular, değerlendirilerek tarafınıza on ya da on beş gün içerisinde geri dönüş sağlanabilir.


Bunlarda ilginizi çekebilir
Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.