Holding Nedir?

0

Türk Ticaret Kanunu, pek çok terimi içerisinde barındıran ve Uluslar arası kurallara uygunluk bakımından hemen hemen %100 uygun kanunlar içerisinde başı çeker. Bu sebepten, pek çok terim ve unvanı da içerisinde barındırır. Kooperatif, şirket, firma, komandit, limited, anonim gibi… Bu tür terimlerin ise birbirinden oldukça farklı nüansları ve anlamları varıdr. Bir şirketin ya da kuruluşun kuruluş değerleri ve etmenleri en azından bu terimlerden birkaçını bağlamalıdır ki; Türk Ticaret Kanunu’na uygun olsun. Holding şirketler de; bunlardan biridir. Ancak, apayrı bir başlık olarak değerlendirilebilmekten epey uzaktır aynı zamanda. Kuruluşu, anonim şirket olarak esas alınır.

Holdingler, herhangi bir şirketin; bambaşka şirketlerden hisse alarak şirketlerin yönetim organlarını ele geçirmesi ile oluşturulan bir nevi ağdır. Bu ağda yapmanız gereken, diğer şirketlerin %50 ve üzeri hissesini alıp, yönetimlerinde pay sahibi olmak ya da tamamına sahip olmaktır. Böylece, holdinginiz içerisinde pek çok şirkete sahip olabilir ve ayrı kollara atılabilirsiniz. Ancak, holdinge bağlı olarak hisseleri alınan başka şirketler; bu düzeydeki bağımsızlıklarını ve ünvanlarını kanunen korumalıdır. Yani, gidip de %100 hissesini aldığınız bir şirketi holdinginize katamazsınız. Bu şirket, holding içerisinde özerktir. Bu sayede de, Türk Ticaret Kanunu’na uygun olarak; holding içerisinde zarar gören herhangi bir şirketin, ağdaki yani holding içerisindeki diğer şirketleri etkilememesi amaçlanır.

Holding Nasıl Kurulur?

Öncelikle gereken şey Gümrük ve Ticaret Bakanlığı iznidir. Bu izin alındıktan sonra Holdinginizi kolay bir şekilde kurabilmeniz mümkün olabilir. Gümrük tarafı, Uluslar arası işler için şarttır ancak Uluslar arası bir işiniz olmayacak ise; çok da gerekli değildir. GTK, sizlere anonim şirket olmanız adına izin verir. Yani, holdingin anonim şirketten “yönetimsel bazda” pek bir farkı yoktur denebilir rahatlıkla.

Holdingler, şirketler topluluğuyla karıştırılmamalıdır. Şirketler topluluğu, holding yönetiminden ayrı olarak birden çok şirket ve bu şirketlere bağlı yönetimlerin tamamının; bir şirkette toplanmasından ibarettir. Yani, %50 hisse değil; hisselerin tamamı alınarak oluşturulabilir. Bu sebepten, gelecek buca elit escort herhangi bir şirket zararından; bütün şirketler etkilenebilir. Dolayısı ile Türkiye’de şirketler topluluğu pek de tercih edilen bir tip kuruluş değildir bu sebepten.


Bunlarda ilginizi çekebilir
Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.