Firefox Kısayolları Nedir, Nasıl Kullanılır?

0

Mozila Firefox en çok kullanılan tarayıcılardan biridir. Hızlı ve etkin olmasının yanı sıra sürekli güncellenen yapısı kullanıcılara ciddi kolaylıklar sağlamaktadır. Özel eklentileri, temaları ve kişiye özel özelleştirme menüleri ile uzun yıllar daha Firefox aracılığı ile internette geziniyor olacağız. Firefox kısayolları nedir, nasıl kullanılır sorusuna son dönemde çok sık rastlamıyor olsak da yeni kullanmaya başlayacak kişiler için ufak tüyolar vermek onların internette dolaşma hızlarını artırıyor olacaktır.

Firefox Nedir?

İnternet üzerinden ücretsiz olarak indirebileceğiniz bilgisayar, tablet ve telefonlar için tasarlanmış hızlı ve etkin bir tarayıcıdır. Explorrer’in yavaşlığını tamamen ortadan kaldırarak sektöre ciddi bir dinamizm vermiştir. Kendine has eklentilerinin yanı sıra kullanıcıların Firefox tarayışından vazgeçmiyor olmalarının bir diğer nedeni de düzenli güncelleme imkanıdır. Bu güncellemeler sayesinde çoğu rakibi gibi çağın gerisinde kalmadan internet hizmeti almanızı sağlar.

Nasıl Kullanılır?

Firefox kısayolları nedir, nasıl kullanılır sorusunun ikinci kısmına bakacak olursak herhangi bir özel bilgi gerektirmeden gitmek istediğiniz sitenin adresini adres çubuğuna eklemenizle başlayacak bir serüvendir. Standart kullanıcılar için yeterli olan bu işlem hızlı ve ileri düzey kullanıcılar için pek de yeterli olmayacaktır. Bunun farkında olan Firefox çeşitli kısa yol komutları ile internet gezinmenize farklı bir tat vermeyi amaçlar. Bu kodlara biraz yakından bakalım.

Alt+Enter (Alt ve enter tuşuna beraber basılması) bu komut sonunda yeni bir sekme açmanızı sağlar. Bu işlemi Mause yardımıyla da yapabilirsiniz ancak Mause’ye uzanmadan sadece klavye üzerinden yapabilmeniz de size aramalarınızda hız kazandıracaktır.

Ctrl+f (Ctrl ile küçük ya da büyük f tuşuna birlikte basılması) Bu komut aslında sadece Firefox’da değil bütün tarayıcılarda ve yazı dosyalarında geçerlidir. Metin üzerinde aradığınız bir kelimeyi hemen görmeniz için sarı renge boyayan bir komuttur ve bazen hayat kurtarır.

Crtl+l(Ctrl tuşu ile küçük ya da büyük L harfine beraber basılması) bu komutla adres çubuğu alanınız seçilmiş olur. Mause ile de verebileceğiniz bu komut adres çubuğunda yazılı olan adresin kopyalanması ya da silinip yerine yenisinin yapıştırılması konusunda inanılmaz hız sağlayacaktır.

 


Bunlarda ilginizi çekebilir
Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.