Firefox Nasıl Hızlandırılır?

0

Mozilla Firefox çıktığı günden beri kullanıcıların özellikle tercih ettiği bir tarayıcıdır. Son dönemde Crome tarayıcısı tahtını biraz sallamış olsa da sadık bir kullanıcı kitlesi hala Firefox kullanma konusunda inatçı davranmakta. Bu tarayıcının yazılımcıları da bu sadakate karşılık olarak son güncellemeleri ile kullanım hizmetini daha fazla kişiselleştirebilecekleri bir deneyim sunmaktadır. İnsanların özellikle severek kullandığı Firefox uygulaması kullanıcıları memnun etmeyen bir yavaşlıkla çalışır. Kurulum anından sonra yapılması gereken bir takım düzeltmelerde düzeltilen bu sorun özellikle Firefox nasıl hızlandırılır sorusu ile sıkıntıda olan insanlar için basit birkaç işlemi alan süreçte hallolacak bir sorundur.

Programı Kurma

Firefox nasıl nızlandırılır konusunda gerekli işlemleri yapmadan önce eğer bilgisayarınızda Firefox varsa bunu kaldırıyor olmanız daha sağlıklı sonuç doğuracaktır. Program Ekle ve kaldır bölümünden birkaç saniye içerisinde yapabileceğiniz işlem sonrasında programı ilk indirdiğiniz yerdeki exe dosyanızı çalıştırarak sanki yeni indirmişsiniz gibi kurulum yaparak başlayabilirsiniz. Bilgisayarında Firefox tarayıcı olmayanlar ise herhangi bir siteden güncel sürümlü bir Firefox exe’si indirmeleri yeterlidir. Sonrasında exe’yi çalıştırmanız ve kurulum sırasında karşınıza gelen kurulum türü ekranına genel kurulumu seçmeniz gerekmektedir. Bu ekrandaki bir diğer seçenek de özel kurulum seçeneğidir. Bunu seçmeniz halinde işlemleri gerçekleştirmemiz daha büyük sorunlara neden olabilir. Bu nedenle Genel Kurulum üzerinden kurulumu tamamlamanız en sağlıklısı olacaktır.

Hızlandırma

Program kurulduktan sonra arama çubuğuna about:config yazmanız ve enter tuşuna basmanız karşınıza bir uyarı ekranı getirecektir. Söz veriyorum dikkatli olacağım butonunu seçiyor olmanız karşınıza uzun bir liste çıkaracaktır. Bu liste üzerinden aradığımızı bulmak zor olacağı için üst tarafta bulunan arama kısmına pipelining yazmamız seçeneklerimizi biraz daha azaltacaktır. Karşımıza gelecek seçeneklerden öncelikle network.http.pipelining kısmını bulup karşısındaki değeri TRUE olarak değiştirmemiz sonrasında ise network.http.proxy.pipelining karşısına da yine TRUE olarak yazmanız yeterli olacaktır. En son olarak da network.http.pipelining.maxrequests alanının karşısındaki değeri 30 olarak değiştirmeniz yeterli olacaktır. Bu işlemleri yaptıktan sonra tarayıcınızı kapatıp geri açmanız yeterlidir. Artık daha hızlı bir Firefox deneyimi yaşamanız için önünüzde hiçbir engel kalmamıştır.

 


Bunlarda ilginizi çekebilir
Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.