Genç Girişimcilere Devletten Nasıl Destek Alabilir?

0

İş kurmak isteyen genç girişimciler devlet desteği alabilmektedir. Bu destek KOSGEB, yani Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı tarafından verilmektedir. KOSGEB, girişimcilere 50 bin TL hibe ve 100 bin TL de faizsiz kredi vermektedir. Genç girişimcilerin başvuru için www.kosgeb.gov.tr adresine girerek KOSGEB’e üye olmaları gerekmektedir. Üye olan girişimciler, gerekli belgeleri doldurarak KOSGEB Müdürlüğü’ne başvuruda bulunabilirler.

Devlet tarafından “Girişimcilik Destek Paketi” adı altında verilen hibe için çeşitli şartlar aranmaktadır. Bu hibeden faydalanmak için 29 yaşını geçmemek gerekmektedir. Yaşları uygun olan bu gençlere ”Uygulamalı Girişimcilik” adı altında bir eğitim verilmektedir. Bu eğitimi tamamlayan başarılı gençlere KOSGEB tarafından Girişimcilik Sertifikası verilir.

Bu sertifikayı alan gençler yapacakları iş ile ilgili bir proje hazırlarlar. Gençlerin yapacakları iş ile ilgili vergi mükellefiyetlerinin de olmaması gerekmektedir. Bu süre ise başvuru tarihinden bir yıl öncesine kadar olan zaman dilimini kapsamaktadır. Girişimcilerin bu iş dışında başka bir işletme sahibi olmaması da aranan şartlar arasındadır. Ayrıcı hibeyi alabilmek için girişimcilerin bir işletmede tüzel kişi statüsünde %50’den fazla ortaklığının da bulunmaması gerekir.

Genç girişimcilerin SGK’lı olarak bir yerde çalışmıyor olması da aranan şartlar arasındadır Genç girişimcilerin açacakları işletmenin Türk Ticaret Kanunu’na göre gerçek ya da tüzel kişi statüsünde olması da gerekmektedir. Bu şartları yerine getiren girişimcilere KOSGEB tarafından 50 bin TL ödeme yapılır. Girişimci tarafından açılan işin devamlılığı için gerekli görüldüğü takdirde ise 100 bin TL faizsiz kocaeli elit escort kredi verilir. Ayrıca, girişimciler 3 yıl boyunca gelir vergisinden muaf olurlar.


Bunlarda ilginizi çekebilir
Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.