Google’dan Mobil Yenilik

0

Dünyanın arama motoru devi Google tarafından açıklaması yapılan ve mobil uygulamalara uygunluğun arttırılması talebi Google tarafından yavaş yavaş uygulamaya koyulmaya başlandı. Geçen günlerde sık sık konuşulmaya başlanılan ve Google tarafından sitelerin mobil uyumlu hareket etmesi talep edilmişti. Bu uygulamanın ne zaman başlayacağı ise merak konusu olmuştu. Uygulama yavaş yavaş hayata geçirilmeye başlandı ve Google firmasının bu konudaki ciddiyeti daha net anlaşıldı.

Google tarafından geçtiğimiz günlerde sitelerden talep edilen uygulama Google tarafından teşvik edilmeye başlandı. Google firması mobil uyumlu siteleri üst sıralara taşımaya başladı. Bu bazı site yöneticilerinde rahatsızlık yaratsa da bazı site yöneticileri bu durumdan son derece memnun kaldı. Google firması ise uygulamayı hayata geçiren siteleri arama motorunun ilk sayfalarında ve ilk sıralarda yer almasını sağlayarak mobil uyuma ne kadar önem verdiğini göstermeye başladı.

Mobil dünyanın gelişmesi ve mobil kullanım artışı Google firması tarafından değişiklikler yapılmasını sağladı. Google firmasının sitelerden talep ettiği mobil uyum sayesinde bu uygulamayı hayata geçiren firmalar üst sıralara yerleşmeye başladı. Google firması sitelere mobil uyumu sayesinde üst sıralarda yer alabileceklerini göstermiş oldu. Mobil uyum ve kullanıcı deneyimi ile gelişmeye ayak uyduran sitelerin başarı ve kazanç oranlarının artması içten bile değil. Bu uygulamanın faydaları ve nasıl yapılacağını, mobil uyum ve kullanıcı deneyimini aşağıda sizler için açıkladık.

Siteler için en önemli faktör kullanıcıların siteyi ziyaret oranı ve sitede vakit geçirme zamanlarıdır. Ziyaretçinin sitede vakit geçirme süresinin uzun olması site için bir avantaj haline gelmektedir. Günümüzde teknolojinin mobil olarak kullanımı arttığından dolayı kullanıcılar mobil erişim sağlamakta ve mobil uyumun siteler tarafından kullanılmasının önemi daha iyi anlaşılmaktadır.

Mobil uyum için gereken bazı faktörler var. Siteler için mobil uyumu yakalamak ve Google firması tarafından üst sıralara çıkmak için bazı düzenlemeleri gözden geçirmeleri gerekmektedir. Bu faktörler aşağıda düzenlenmiştir.

REKLAM DÜZENLEMESİ

Sitede yer alan reklamların aşağı seviyeye çekilmesi kullanıcı deneyimi ve sayısını arttırmaktadır. Mobil kullanımlar masaüstü gibi olmadığından daha küçük ve daha zor kullanıma sahiptir. Kullanıcının devamlı reklamla karşılaşması site için dezavantajdır. Reklamları azaltarak kullanıcı sayısı arttırılabilir.

LİNK SAYILARININ MİNİMUMA ÇEKİLMESİ

Kullanıcıları cezbedecek ve sitede daha çok vakit geçirmelerini sağlayacak bir diğer uygulama ise link sayısının azaltılmasıdır. Link kullanımının artması kullanıcıları sıkabilir. Buda kullanıcı sayısını düşürecektir.

GÖRSELLERİN DÜZENLENMESİ

Mobil uyumda bir diğer düzenleme ise görselliğin azaltılmasıdır. Görsel bir şölen halinde düzenlenen siteler mobil kullanımlarda sayfanın tamamını kapladığı için kullanıcı tarafından olumsuz karşılanmaktadır. Mobil cihazlarda görsel kullanımın artması kullanıcıyı siteden uzaklaştıracaktır.

YAZI BÜYÜKLÜĞÜ DÜZENLEMESİ

Mobil uyum çerçevesinde bir diğer düzenleme ise yazı büyüklüğüdür. Yazıların mobil kullanıma uygun büyüklükte yapılması kullanıcının dikkatini çeker ve sitede kalmasını sağlar. Aksi takdirde kullanıcı siteyi terk edebilir. Gereksiz yazıların azaltılması da kullanıcının olumlu tepki vermesini sağlayacaktır.


Bunlarda ilginizi çekebilir
Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.