Hafıza Kartına Nasıl Format Atılır

3

Merhaba arkadaşlar, günlük hayatımızda en çok kullanılan gereçler hafıza kartları ve usb bellekler olarak biliniyor. Akıllı telefonlarımızdan tutun da fotoğraf makinelerine kadar bu bellekleri her alanda kullanıyoruz. Ama bu kullanımın kolaylığının yanı sıra zor olan kısımda bunların arıza yapması. Bu bellekleri veri kaybı yaşamamak ve sıkıntıya düşmemek adına düzenli olarak yedeklememiz gerekiyor. Sadece arıza yapmasını düşünmeyin, diyelim bir bilgisayara taktınız ve o bilgisayarda bulunan bir trojan, truva atı vb yazılım kartınıza bulaştı, hemen önlem almak için yedeğimiz varsa format atmalıyız. Kullanılan virüs programları bazen fayda edemiyor mecburen komple format atmak durumunda kalabiliyoruz.

Hafıza Kartı Biçimlendirme
Hafıza Kartı Biçimlendirme

Şimdi buraya kadar anladık… Peki, hafıza kartımızı nasıl formatlarız ya da sıfırlayabiliriz ondan bahsedelim.

Elimizde bulunan hafıza kartını bilgisayara taktığımızda bilgisayarım bölümüne girip sabir disk olarak görüntülenen bu belleği sağ tıklayarak biçimlendir dedikten sonra hangi formatta biçimlendirmesini istediğimizi seçiyoruz. Bu biçimlendirme önemlidir!! Neden derseniz şöyle bir durum 8gb bir flash belleği ntfs olarak biçimlendirirseniz eğer 6gb bir dosyayı tek parça halinde belleğe alabilirsiniz, ancak fat32 yada farklı bir biçimlendirme yaparsanız eğer en fazla tek parçada 2gb bir dosya kopyalama işlemi yapabilirsiniz.

Hafıza Kartına Format Atmak
Hafıza Kartına Format Atmak

Daha açacak olursak eğer anlamayan ve ilk defa deneyen arkadaşlarımız içni şöyle belirtelim. NTFS, FAT32 ve exFAT olarak 3 farklı biçimlendirme yöntemi vardır. Siz 4 – 5 gb’tan daha büyük bir dosya kopyalayacaksanız eğer, örneğin 1080p bir film diyelim kesinlikle NTFS olarak biçimlendirmelisiniz. Tabi bu belirttiğimiz 16GB ve üzeri USB belleklerde geçerlidir. Gidipte 1gb flash belleğe bu yöntemi denemeyin.


Bunlarda ilginizi çekebilir
3 Yorum
  1. metin demir

    paylaşım için teşekkürler

  2. Sersery

    hocam çok teşekkürler 

  3. tuncay

    ustadım süpersin eline sağlık

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.