Mac Bilgisayarlarda Dil Değiştirme İşlemi

0

Mac, son yıllarda özellikle Apple kullanıcılarının sıklıkla tercih ettiği bir bilgisayar olmakla birlikte; Apple kullanıcısı ve müdavimi olmayanların dahi hayranlıkla baktığı bir işletim sistemine sahip bilgisayardır. Bu bilgisayar, OSX işletim sistemini kullanır ve ne Windows şu günlerde bu işletim sisteminin maalesef yanından dahi geçememektedir. Windows tamamı ile korsan amaçlı da kullanılabilirken, OSX daha çok kapalı ve kendine has bir işletim sistemi olarak karşımıza çıkar. Herhangi bir yerde paylaşılamayacak yazılımlar içeren, kendine has bir kapalı kutu olan Mac OS’lar genelde Apple tarafından her yıl yeni nesli yayınlanan modelleri ile göz doldururlar.

Kullanımı da, Windows gibi olmayan ve bir komut istemcisi ile her şeyi halledebildiğiniz Mac’te oldukça rahat ve oldukça kolay bir kullanım sağlanması, karşınıza çıkabilecek en avantajlı özelliklerdendir. Bu özellikleri bağlamından da tercih edilen bir işletim sistemi ve bilgisayar olan Apple Mac, içerisinde herhangi bir hata genellikle barındırmaz, barındırdığı vakit ise; direkt olarak güncelleme ile bu hatanın arındırılması beklenir. Hata, kısa sürede arındırılmaya çalışılır, olmadı komut istemcisinden belli komutlarla güncelleme gelene dek kullanmaya devam etmek için belli başlı yamalar kurabilirsiniz. Tamamı ile sorunsuz bilgisayarlar olarak bilinen Mac’lerde herhangi bir donma ya da kasma ile çok az karşılaşırsınız.

Ancak, Mac’de de belli başlı sorunlar olabilmektedir. Özellikle belli başlı acemi kullanıcılar için Windows’tan Mac’e geçiş oldukça zor bir işlemdir. Bu uğurda, oldukça baş ağrıtacak olan Mac’te en çok karşılaşılan ortak sorun dil değiştirme sorunu olarak biliniyor. Bazen yurtdışından daha ucuza getirttiğiniz Mac OS’lar karşınıza bambaşka bir dille çıkabilir. Bunları değiştirmenizin yolu ise, oldukça çetrefilli olabilir. Özellikle bilmediğiniz bir dil ise bu durum oldukça zorlayıcı olabiliyor. Ancak, genelen kolay bir biçimde halledebileceğiniz Mac OS’ta dil değiştirme ayarlarını sizlere anlatacağız.

Mac OS’ta dil değişimi nasıl yapılır?

Sistem tercihleri bölümüne giriş yaptıktan sonra, dil ve bölge ayarları adlı bölüme gelip dil seçeneklerinizi dilediğiniz gibi değiştirmeniz mümkündür. Mac, hemen hemen tüm dünya dillerini destekleyen nadir işletim sistemli bilgisayarlardan bir tanesidir ve seçtiğiniz dilin indirmesi kısa süre içerisinde depolardan sağlanarak; işletim sisteminize yeni dil zerk edilecektir.


Bunlarda ilginizi çekebilir
Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.